تسهیلات مقابله با کرونا به ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان رسید

۰۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۲ کد : ۲۰۸۴۹ خبر اخبار دیگر رسانه‌ها
تسهیلات مقابله با کرونا به ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان رسید

 

 

تسهیلات مقابله با کرونا به 260 شرکت دانش‌بنیان رسید

 

 

 

شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و همچنین شتابدهنده‌ها و مراکز فضای کاری اشتراکی از جمله بنگاه‌های اقتصادی هستند که از همه‌گیری شیوه ویروس کووید 19 آسیب دیدند. صندوق نوآوری و شکوفایی در سه مرحله به این مراکز تسهیلات مقابله با کرونا پرداخت کرد.

این تسهیلات در سه مرحله پرداخت شده است. در حال حاضر، مرحله سوم این بسته تسهیلات آغاز شده است و شرکت‌های متوسط و بزرگ دانش بنیان در حال ثبت نام برای دریافت تسهیلات هستند.

در مرحله اول پرداخت تسهیلات به شرکت‌های آسیب دیده از بحران کرونا، شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک، شتابدهنده‌ها و مراکز کار اشتراکی، تحت پوشش قرار گرفتند.

شرکت‌های دانش بنیانی، کوچک محسوب می‌شوند که فروش آنها کمتر از 20 میلیارد ریال یا تعداد نیروهای شاغل در آن شرکت کمتر از 50 نفر باشد.

سقف تسهیلات در نظر گرفته شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی برای این گروه هدف، 5 میلیارد ریال با نرخ بهره 9 درصد است.

در مجموع درخواست  260 شرکت دانش‌بنیان کوچک مورد تایید قرار گرفت و مبلغ 900 میلیارد ریال وام به آنها پرداخت شد. 61 شتابدهنده و مراکز کار اشتراکی نیز در مجموع 300 میلیارد ریال تسهیلات مقابله با کرونا دریافت کردند.

در مرحله دوم این طرح، برای ثبت نام شرکت‌های خلاق، اعلام فراخوان شد. صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری دبیرخانه زیست بوم حمایت از صنایع خلاق، درخواست بیش از 85 شرکت خلاق را مورد تایید قرار داد. شرکت‌های خلاق تا سقف 4 میلیارد ریال وام مقابله با عوارض ناشی از همه‌گیری ویروس کووید 19 دریافت کردند. سود این تسهیلات نیز 9 درصد در نظر گرفته شد.

مرحله سوم این طرح از روزهای پایانی تیر ماه سال جاری آغاز شده است. در مرحله سوم طرح، شرکت‌های دانش‌بنیان متوسط و بزرگ می‌توانند برای دریافت تسهیلات اقدام کنند. سقف این تسهیلات 100 میلیارد ریال است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری نهادهایی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و دیگر صندوق‌های تامین‌کننده اعتبار، تلاش دارد تا بازیگران موثر زیست بوم نوآروی کشور، کمترین آسیب ممکن را از شیوع ویروس کرونا ببینند. صندوق توسعه ملی نیز مبلغی در حدود 4 هزار میلیارد ریال را برای اختصاص به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در نظر گرفته است. در صورت جذب کامل این میزان اعتبار، توان مالی این شرکت‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای تقویت می‌شود.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

کلید واژه ها: تسهیلات- کرونا- دانش بنیان- خلاق- معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری- پارک ملی علوم و فناوریهای نرم وصنایع فرهنگی


نظر شما :