خارجی‌ها علاقه‌مند برگزاری نمایشگاه‌های آثار تاریخی با ایران هستند

۲۸ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۳ کد : ۲۱۸۲۴ خبر اخبار دیگر رسانه‌ها
معاون میراث‌فرهنگی کشور با اشاره به رعایت استانداردهای جهانی در موزه ملی حین برگزاری نمایشگاه‌ها با دیگر کشورها گفت: «خارجی‌ها علاقه‌مند به برگزاری نمایشگاه‌های مشترک آثار تاریخی با ایران هستند.»
خارجی‌ها علاقه‌مند برگزاری نمایشگاه‌های آثار تاریخی با ایران هستند

 

 

معاون میراث‌فرهنگی خبر داد

خارجی‌ها علاقه‌مند برگزاری نمایشگاه‌های آثار تاریخی با ایران هستند

 

 

 

معاون میراث‌فرهنگی کشور با اشاره به رعایت استانداردهای جهانی در موزه ملی حین برگزاری نمایشگاه‌ها با دیگر کشورها گفت: «خارجی‌ها علاقه‌مند به برگزاری نمایشگاه‌های مشترک آثار تاریخی با ایران هستند.»

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ایرنا، محمدحسن طالبیان درباره نمایشگاه‌های دو جانبه ایران با دیگر کشورها گفت: «چند نمایشگاه آثار تاریخی ایران در دیگر کشورها و بالعکس برگزار شده و آماده ادامه این روند هستیم، اما اکنون شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان این روند را با اختلال مواجه کرد.»

او افزود: «به‌عنوان نمونه مسئولان آلمان علاقه‌مند به برگزاری نمایشگاه آثار نمکی با ایران هستند. آلمانی‌ها برخی از این آثار نمکی را در اختیار دارند و ما مردان نمکی را در استان زنجان داریم، اما در شرایط کنونی زمان برای انجام این کار به دلیل شیوع کرونا مناسب نیست. البته در چند سال اخیر اقدامات مختلفی در این خصوص انجام شده و امیدواریم پس از شیوع کرونا بتوان این نمایشگاه‌ها را مجدد برگزار کرد.»

 

استرداد دوهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی به ایران

معاون میراث‌فرهنگی کشور در ادامه، استرداد برخی آثار متعلق به ایران از دیگر کشورها را از رویدادهای مثبت میراث‌فرهنگی در سال‌های اخیر دانست و عنوان کرد: «از سال ۹۲ تاکنون بیش از 2600 مورد استرداد به کشور انجام شده است. پیش از این سال نیز، تلاش‌های زیادی انجام می‌شد اما استردادها محقق نمی‌شد، اما در سال‌های اخیر همکاری‌های حقوقی، دیپلماتیک و جهانی امکان این استردادها را میسر کرده است و جریان منظمی اتفاق افتاده و به زودی دیگر آثار به کشور بازگردانده می‌شود.»

او درباره باقی‌مانده الواح هخامنشی در آمریکا، اظهار کرد: «شیوع کرونا سبب بسته شدن مجوز خزانه‌داری آمریکا شد و در نتیجه تاکنون باقی الواح به ایران مسترد نشده است، البته به‌زودی این مشکل رفع می شود. ما در دوره نخست بازگرداندن مشکلات زیادی برای رفتن به آنجا و بازگرداندن الواح داشتیم، در نتیجه به مسئولان آمریکایی اعلام کردیم چون آمریکا الواح را از ایران برده خودش باید آن‌ها را بازگرداند. آن‌ها نیز بخش نخست الواح را سال گذشته تحویل دادند. بقیه الواح نیز به همین شکل بازگردانده می شود.»

طالبیان با بیان این که در سال‌های قبل نمایشگاه دوجانبه ایران با دیگر کشورها برگزار نمی‌شد و نمایشگاه‌ها محدود به یک جانبه بود، افزود: «اما امروز شاهد برگزاری نمایشگاه‌ها دوجانبه ایران با دیگر کشورها همچون فرانسه، اسپانیا و چین هستیم. خارجی‌های مرتب ابراز علاقه برای برگزار این گونه نمایشگاه‌ها می‌کنند که نشان می‌دهد آن‌ها استانداردهای موزه ملی ایران را در حد استانداردهای جهانی و بینالمللی می دانند که مهم است.»

او گفت: «امروزه بسیاری از نمایشگاه‌های بینالمللی از فعالیت مشترک با ایران استقبال می‌کنند که دستاورد بزرگی برای میراثفرهنگی کشور است.»

 

۷۱۱ موزه در ایران

معاون میراث‌فرهنگی اعلام کرد: «هم اکنون ۷۱۱ موزه در کشور تأسیس شده است که ۱۵۰ موزه آن خصوصی است، این امر نشان‌دهنده اقبال عمومی به موزه است که در کنار آن نیز تعداد قابل توجهی مجموعه‌دار دنبال ایجاد موزه هستند.»

 

آینده گردشگری متعلق به ایران است

او با اشاره به اینکه ورود گردشگر به کشور متأثر از عوامل مختلفی است، گفت: «کوچک‌ترین اتفاق یا بحران منطقه یا بینالمللی بر گردشگری تأثیر منفی دارد. با این حال ایران تنها در سال گذشته بیش از هشت میلیون گردشگر خارجی داشت.»

طالبیان افزود: «اگر امسال با شیوع کرونا مواجه نبویم این رقم گردشگر افزایش بیشتری پیدا می‌کرد. زیرا ایران کشور پررمز و رازی است و بسیاری از افراد علاقه‌مند حضور در این کشور و کشف جاذبه‌های آن هستند و آینده به ایران تعلق دارد.»

 

کلید واژه ها: نمایشگاه- موزه- طالبیان- خبرگزاری میراث آریا


نظر شما :