هوشمندانه از سالمندتان مراقبت کنید


اپلیکیشن هوشیارینو خدمات مراقبت هوشمند را در راستای حفظ کرامت سالمندان و دیگر اقشار جامعه مورد نظر ارائه و برای نخستین بار در ایران طراحی شده است.

به گزارش سیناپرس، پرستاری از افراد کم توان نظیر سالمندان در شرایطی که زمان و مهارت کافی از سوی اطرافیانشان وجود ندارد، همواره یکی از دغدغه های انسان قرن 21 است. در بسیاری موارد این افراد در جایگاه پدر یا مادر هستند که به علت بیماری یا کهولت سن نیاز به مراقبت های تمام وقت دارند.

حال اگر توان هزینه های به خدمت گرفتن پرستار موجود نباشد و از طرفی هم زمان کافی برای رسیدگی به افراد کم توان جسمی و سالمندان وجود نداشته باشد، امکان پیشرفت ناتوانی و بیماری چند برابر و حتی مرگ زودرس را در پی دارد.

برای حل این معضل دنیای فناوری راه کار تازه ای اتخاذ کرده است از آنجایی که هوش مصنوعی توانسته امتحان خود را در انجام برخی فعالیت های انسانی به خوبی پس بدهد، در حل مشکلات مربوط به سالمندان هم راه کار تازه ای ارائه داده است اما این بار از سوی یک شرکت خلاق ایرانی. شرکت هوشمند ساز هانا تک که از سال 1398 فعالیت خود را در زمینه فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی و توسعه سامانه های هوشمند شروع کرده است؛ اکنون با همکاری مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به طراحی اپلیکیشنی به نام «هوشیارینو» برای خدمات رسانی به سالمندان و افراد کم توان جسمی بر بستر هوش مصنوعی پرداخته  است. در واقع هوشیاینو سامانه ای است که علاوه بر ارائه خدمات اپلیکیشن به افراد، خدماتی نظیر معرفی مراکز خدمات دهنده و مطمئن هم می پردازد و به تنهایی مجری و ارائه دهنده خدمات نیست.

سیناپرس در راستای اطلاع رسانی از تازه های دنیای فناوری گزارشی درباره این طرح و اپلیکیشن هوشیارینو تهیه کرده است. در واقع طراحان هوشیارینو به دنبال آن بوده اند که سالمندان، معلولان، بیماران و کودکان دارای ناتوانی جسمی، در شرایط انبوه از مشکلات اقتصادی و محدودیت های تردد به دلیل همه گیری کرونا و به دلیل مشغله بیش از حد اطرافیانشان، از عدم رسیدگی رنج نبرند و در خانه های خود زندگی کنند.

در واقع جامعه هدف این اپلیکیشن می ‌توانند تمامی نیاز های خود را با استفاده از خدمات این سامانه برطرف کنند. در هوشیارینو خدمات مراقبت هوشمند در راستای حفظ کرامت سالمندان و دیگر اقشار جامعه مورد نظر ارائه و برای نخستین بار در ایران طراحی شده است.

به گزارش سیناپرس، این خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی بوده است که با اشراف بر سبک زندگی مخاطب مورد نظر، در صورت بروز شرایط خطرناک و خارج از استاندارد های روزانه، هشدارهایی به موقع به سرپرستان و افراد نزدیک افراد تحت نظر ارسال می شود. برای مثال در سبک زندگی یک سالمند خواب روزانه یک ساعته وجود دارد؛ در صورتی که سیستم با بیش از زمان تعیین شده مواجه شود به گونه ای که فرد بیش از دو یا سه ساعت حرکت نکند یا بیدار نشود، بلافاصله به خانواده آنان اطلاع رسانی می شود. این سامانه می ‌تواند تمامی مسائل روزمره فرد را اعم از مصرف دارو، غذا، ورود افراد غیر مجاز به منزل، خروج از منزل و برداشته شدن اشیا از منزل را کنترل کند که همگی در مجموعه های متفاوت از کارکرد های ساده هوش مصنوعی تا استفاده از واقعیت مجازی قابل ارائه است.

در تشریح خدمات دیگر این سامانه با عنوان خدمات سوپر مارکت یا غذای سالم باید گفت؛ در این سامانه اقلام و کالاهای ثابت مورد احتیاج جامعه هدف با یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده، به صورت هفتگی، دو هفته ای و ماهیانه با قیمتی کمتر از فروشگاه ها و فروش آنلاین در اختیار خانواده‌ ها قرار می گیرد.

در این سرویس ابتدا از طریق تکمیل فرم و ارائه اطلاعات به مراکز مربوطه سبد مورد نظر از مواد غذایی و بهداشتی تجهیزات مصرفی پزشکی و هر آنچه که نیازمندی ثابت این افراد در طی ماه است؛ با ارسال رایگان تحویل درب منازل به صورت از پیش مقرر شده می شود. انجام چکاب دوره ای این سامانه از سوی افراد فنی به صورت حضوری بر طبق تنظیمات دلخواه کاربران از دیگر امکانات این سامانه است. همچنین در این سرویس خدمات سلامت نیز به صورت دوره ای ارائه می شود. چکاپ ماهیانه یا سه ماهه آزمایشات گوناگون از سوی مراجع دارای مجوز و صلاحیت و تجربه کافی و ارائه آن به خانواده سالمندان از نمونه های این خدمات است.

سرویس خانه امن از دیگر خدمات هوشیارینو است که به مناسب سازی منازل برای افراد کم توان اختصاص دارد؛ در این خدمت وضعیت مکانی اثاثیه آشپزخانه سرویس های بهداشتی و غیره متناسب با وضعیت فرد ناتوان و یا سالمند طراحی می شود؛ به عنوان مثال تعبیه اقلام کمکی یا حرکتی در سرویس های بهداشتی، تسهیل استفاده از آشپزخانه، کمک به انجام امور حرکتی با استفاده از ابزار و استفاده از فناوری های برتر و رباتیک به منظور سهولت تردد فرد معلول و یا هر فرد ناتوان جسمی در منزل جزئی از این خدمات است. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که امکان استحمام ندارد که با استفاده از ابزار کمکی آن فرد می ‌تواند به صورت مستقل و یا با کمک افراد دیگر با کمترین آسیب و با کمترین دشواری در مورد تحمل وزن و یا هر گونه موضوع دیگر استحمام کند.

از آنجایی که سالمندان، معلولان و بیماران هم نیاز به تفریح گردش زیارت سیاحت دارند، فراهم آوردن شرایطی که این قشر بتوانند تفریحی آسان و راحت را تجربه کنند یکی دیگر از خدمات هوشیارینو است.

 گفتنی است، در این خدمت کلیه نیازمندی های این اقشار با هماهنگی مراجع مربوطه که دارای مجوز است،  صورت می گیرد و به منظور جلوگیری از حضور بی مورد سالمندان و افراد کم توان در مراکز درمانی به صورت (منزل محور) ایجاد می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *