سهم 10 درصدی صنایع خلاق و فرهنگی از تولید ناخالص داخلی در کل دنیا تا سال 2030


رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به آمار رشد صنایع خلاق گفت:. پیش بینی می‌شود در سال 2030 میلادی، 10 درصد از تولید ناخالص داخلی در کل دنیا را صنایع خلاق و فرهنگی تشکیل دهد. 

به گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی، رویداد «تبادل فناوری اطلاعات در حوزه علوم و فرهنگ اسلامی» صبح امروز پنجشنبه 15 تیرماه و با حضور دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی؛ دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری؛ آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه در شهر قم برگزار شد. 

دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم افتتاحیه این رویداد گفت: به عنوان فردی که سال‌ها در حوزه فناوری فعالیت می‌کنم، باید بگویم در سال‌هایی گذشته تحولی در حوزه فناوری کشور اتفاق افتاده و آن ورود علوم انسانی و اسلامی به این حوزه بوده است. بخشی از این تحول نیز به واسطه حضور آیت‌الله اعرافی بوده است که هر جا حضور دارند، منشاء خیر و برکت هستند. 

رییس صندوق نوآوری درخصوص ارتباط دین و فناوری گفت: از سه منظر می‌توان به این مسئله نگاه کرد: اولین بخش، اثری است که فناوری بر معرفت دینی و رفتار دینی جامعه می‌گذارد. اینجا جایی است که حوزه ورود می‌کند. در واقع سوال اینجاست که وفتی یک فناوری وارد جامعه می‌شود، تاثیرش بر آحاد اجتماع از بعد دینی چیست؟ نمونه‌های زیادی وجود دارد که ورود و نفوذ فناوری‌های مختاف، تاثیرات متفاوت و گاهی اوقات منفی بر حیات دینی و اجتماعی دارند. 

دکتر خیاطیان ادامه داد: از سوی دیگر باید پرسید آیا دین و حیات مبتنی بر دین با فناوری و تاثیرات غیرقابل انکار فناوری در تعارض است؟ و آیا انسان فقط باید یکی را انتخاب کند؟ یا آن که می‌توان این دو نگاه را به شکل سازگار باهم در نظر گرفت. نکته‌ای که به نظرم می‌تواند محوریت موضوع این جلسه باشد، این است که فناوری به عنوان ابزار، می‌تواند چه تاثیری بر ترویج و انتشار مباحث دینی و به طور خاص علوم انسانی و اسلامی داشته باشد؟ از سوی دیگر چگونه فناوری را برای تولید محتوای اسلامی به خدمت بگیریم و شکل توزیع و انتشار و مباحث انسانی و اسلامی چگونه باید باشد؟

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این نکته که حوزه علمیه تاکنون 450 نیاز فناورانه در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی را شناسایی کرده است، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی، تمام توان و همت خود را صرف به‌هم‌رسانی عرضه و تقاضا در این زمینه خواهد کرد. 

ضرورت برنامه‌ریزی در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی

دکتر خیاطیان خاطر نشان کرد: آمار رشد صنایع خلاق در دنیا تکان‌دهنده است. پیش بینی می‌شود که در سال 2030 میلادی، 10 درصد از تولید ناخالص داخلی در کل دنیا را صنایع خلاق و فرهنگی تشکیل دهند. امروز و در سال 2023، ارزش صنایع خلاق و فرهنگی بالغ بر یک هزار میلیارد دلار بوده است. این آمار نشان می‌دهد که اگر در این حوزه برنامه‌ریزی نکنیم، دچار عقب‌ماندگی‌‌هایی خواهیم شد. 

وی ادامه داد: اقتصاد محتوا، بخشی از اقتصاد فرهنگی است و معتقدم، توسعه اقتصاد محتوا، مستلزم پنج رکن است. نخست، موضوع محتوا و بخصوص تولید محتوای غنی است. دوم، نیروی انسانی خلاق است. سوم، بحث فناوری است که ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور داریم. چهارمین موضوع سیاستگذاری است که بسیار حائز اهمیت است و در رکن پنجم، موضوع سرمایه است. 

دکتر خیاطیان افزود: به سرمایه‌گذاری‌های جدی در این حوزه نیاز داریم. از سوی دیگر، بازار بزرگی در این زمینه، چه در داخل و چه در خارج کشور داریم. کشورهای فارسی‌زبان و کشورهای اسلامی زیادی، علاقه‌مند همکاری‌های فرهنگی در زمینه صنایع خلاق و فرهنگی با جمهوری اسلامی هستند. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: زیست بوم صنایع خلاق در کشور ما هنوز بالغ نیست و نیازمند گسترش این حوزه هستیم. از مجموع حدود 9 هزار شرکت دانش‌بنیان در کل کشور تنها 48 شرکت در صنایع خلاق و علوم انسانی کار می‌کنند. این آمار بسیار کم است. درخواستمان از بخش‌های مختلف بخصوص حوزه علمیه قم این است که نگاه عمیق‌تر و اقتصادی‌تری به موضوع داشته باشند. 

توسعه هوش مصنوعی از طریق ایجاد هاب یا آزمایشگاه ملی 

دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز در بخشی از سخنرانی خود در رویداد «تبادل فناوری اطلاعات در حوزه علوم و فرهنگ اسلامی»، هوش مصنوعی را یکی از اولویت‌های جدی در توسعه فناوری‌های تحول‌ساز و بنیان‌برافکن عنوان کرد و گفت: فناوری‌های تحول‌ساز، فناوری‌هایی هستند که ظهورشان، تحولی در ساختارهای پیشین رقم زده و مسیر آینده فناوری‌ها را دست‌خوش تحول می کنند. هوش مصنوعی یکی از همین فناوری‌های تحول‌‌ساز است که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه این فناوری و تسلط فناورانه کشور بر این حوزه را از طریق ایجاد هاب یا آزمایشگاه ملی دنبال می‌کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با اشاره به اینکه مهم‌ترین اولویت علمی، فناوری و اقتصادی در کشور به طور حتم هوش مصنوعی است، تأکید کرد: حرکت و توسعه هوش مصنوعی از نظر علوم و فناوری از برنامه‌های جدی معاونت علمی به شمار می‌رود. علاوه بر هوش مصنوعی، در ۵ حوزه فناورانه دیگر از جمله علوم شناختی، مواد پیشرفته، زیست‌فناوری، میکروالکترونیک، زیرساخت‌ها یا هاب‌های فناوری‌های تحول‌آفرین ایجاد خواهد شد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی خاطر نشان کرد: هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری زاینده و تولیدکننده با همین روندی که توسعه می‌یابد تا کمتر از یک دهه آینده، نقش اندیشیدن را ایفا خواهد کرد و در کمتر از پنج سال آینده حتی طراحی های پیشرفته و صنعتی، توسط هوش مصنوعی انجام خواهد شد. برای این که مقهور این فناوری نشویم، باید در مسیر توسعه و تسلط این فناوری گام‌های جدی برداریم.

استفاده از فناوری‌های هوشمند در کار حوزوی و علوم و معارف

آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه نیز در بخشی از سخنان خود در این رویداد گفت: آرزوی بزرگ ما، تهیه نقشه جامعی از نیازها، افراد فعال در حوزه هوش مصنوعی و فناوری‌های هوشمند است تا نیازهای شناسایی‌شده، پاسخ داده و افراد فعال هم کدام در جای درست خود بکارگیری شوند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: علاوه بر اینکه می‌توان از فناوری‌های هوشمند در کار حوزوی و علوم و معارف استفاده کرد، لازم است که حوزه علمیه راهبر حرکت هوش مصنوعی در دنیا باشد. تلاش‌های صورت گرفته در غرب نیز نشان می‌دهد به دنبال مطالعه، شناخت و تعیین چهارچوب برای خود هوشمند مصنوعی هستند.

گفتنی است، در حاشیه رویداد «تبادل فناوری اطلاعات در حوزه علوم و فرهنگ اسلامی»، تفاهم‌نامه همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، در راستای بهره‌مندی از فناوری‌های هوشمند در کاربردی‌سازی علوم انسانی اسلامی و توسعه صنایع خلاق و فناوری‌های نرم، به امضای دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه رسید.
همچنین نمایشگاهی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور این حوزه در رویداد «تبادل فناوری اطلاعات در حوزه علوم و فرهنگ اسلامی» برگزار شد. 

افتتاح خط تولید ایمپلنت ستون فقرات مخصوص کودکان همچنین، افتتاح فاز دوم کارخانه تولید راکتورهای گلاس لایند در شهرک صنعتی شکوهیه قم، دیگر برنامه‌های سفر یک روزه رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به استان قم بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *