پردیس تخصصی هنر در تهران ایجاد می شود


تفاهم نامه همکاری میان پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و جهاددانشگاهی هنر منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی پارک ملی علوم و فناوری های نرم وصنایع فرهنگی، صبح امروز تفاهم نامه ای میان پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و جهادانشگاهی هنر به منظور ایجاد پردیس تخصصی هنر  و حمایت از استارتاپ های حوزه فرهنگی با حضور دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، دکتر محمدصادق سبط الشیخ انصاری، معاون راهبری پارك ها و مراكز رشد سازمان تجاری‌ سازی فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان جهاددانشگاهی،دکتر مهدی باصولی رئیس دانشگاه علم و فرهنگ،دکتر  الهام جبل زایجانی عنوان سرپرست جهاددانشگاهی واحد هنر و دیگر معاونان و مدیران مجموعه ها در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی منعقد شد.

همچنین در این مراسم از پوستر اولین جشنواره و نمایشگاه صنایع فرهنگی و خلاق ایران، پوستر رویداد سینمایی در حوزه فیلمنامه نویسی و همچنین پوستر جشنواره طراحی تهران رونمایی شد.

دکتر ابراهیم نبیونی، معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در این مراسم، گفت: این پارک سالانه از استارتاپ ها و شرکت هایی که در حوزه هنر فعال هستند، حمایت می کند. به تبع بر اساس نوع فعالیت هایی که رخ می دهد، نگاه بر این است که از این رویدادها و استارتاپ ها حمایت هایی صورت بگیرد. امسال هم برحسب موضوع های پیشنهادی که از طرف شرکت ها به پارک ارائه شده است، برای برپایی این رویدادها حمایت می کنیم.

وی افزود: امروز چهار فعالیت در دستور کار داریم. یکی از این فعالیت های پیرامون حوزه صنایع فرهنگی و موضوع هنر است. هنر یکی از موضوعات صنایع خلاق است از اینرو با هماهنگی سازمان ستفا تفاهم نامه ای بین مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و جهاددانشگاهی هنر در جهت حمایت از هنرمندان و صاحبان هنر و استارتاپ های حوزه هنر تفاهم نامه ای را منعقد می کنیم.

وی تصریح کرد: یک رویداد فیلم نامه نویسی نیز داریم که از شرکت های زیرمجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با هماهنگی سازمان سینمایی وزارت ارشاد این رویداد را برگزار می کنند. در همین راستا یک ماه پیش جمعی از مسوولان سازمان سینمایی وزارت ارشاد از این پارک بازدید داشتند. در این بازدید تاکید شد ؛رویدادی در حوزه فیلم نامه نویسی در حوزه سینما داشته باشیم.

نبیونی یادآورشد: سومین موضوع مربوط به بحث طراحی و معماری است. در حال حاضر یکی از شرکتهای پارک در حوزه طراحی و معماری، برنامه ای برای راه اندازی فستیوال و جشنواره ای در تهران پیرامون این موضوع دارد. اکنون چنین رویدادی تنها در بیست پایتخت دنیا انجام می شود که بیست و یکمین رویداد آن در پایتخت تهران برگزار خواهد شد.

معاون فناوری پارک خاطرنشان کرد: چهارمین موضوع نیز برگزاری نمایشگاه صنایع خلاق در حوزه صادراتی و تجاری سازی است. این نمایشگاه با همکاری جهاددانشگاهی هنر به منظور حمایت از استارتاپ های حوزه صنایع فرهنگی و هنر بهمن ماه امسال در سالن حجاب برگزار می شود.

حمایت از پردیس های پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی

دکتر محمدصادق سبط الشیخ انصاری، معاون راهبری پارك ها و مراكز رشد سازمان تجاری‌ سازی فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان جهاددانشگاهی  نیز در ادامه این نشست گفت: دکتر مسلمی نائینی، رئیس جهاددانشگاهی توجه ویژه ای به حوزه علوم انسانی و هنر دارند.دراین راستا سازمان ستفا نیز در رویکرد جدید خود توجه ویژه ای به این حوزه دارد.

وی افزود: تعداد متقاضیان خارج از جهاددانشگاهی برای ایجاد پردیس های پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی بسیار زیاد است، به عنوان مثال شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خواستار ایجاد این پردیس است.بنابراین باید با توجه به گستره فرهنگی ایران در افق های بلندتر نیم نگاهی به بحث بین المللی ساختن پارک داشته باشیم، زیرا ما اشتراک فرهنگی زیادی با بسیاری از کشورها داریم.

انصاری اظهارداشت: در حال حاضر از میان پارک های تخصصی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، موفق ترین پارک محسوب می شود و سازمان ستفا از گسترش این پردیس ها حمایت می کند. همچنین باید به پارک صنایع فرهنگی در زمینه آموزش های تخصصی کوتاه مدت کمک کنیم. همچنین پیشنهادهایی داریم که از ظرفیت های دانشجویی، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه  علم و فرهنگ نیز بیشتر استفاده شود.

وی تصریح کرد: همچنین باید از ظرفیت بخش خصوصی در پردیس ها و ایجاد خانه های خلاق استفاده کنیم. نمایشگاه ها و رویدادهای مشترک این دو نهاد باید گسترش پیدا کنند و طبق مکاتبه ای که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم در بحث مدیریت خانه های خلاق موافقت اولیه ای گرفته شده است که در این زمینه پارک می تواند کمک کند.

پارک صنایع فرهنگی می تواند از ظرفیت های دانشگاه علم و فرهنگ بهره مند شود

دکتر مهدی باصولی، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ نیز در این نشست گفت:در این رویدادها جایگاه دانشگاه علم و فرهنگ و دانشجویان تعریف شده است.

وی افزود: در حال حاضر از 8200 دانشجوی دانشگاه علم و فرهنگ، حدود 2400 نفر در حوزه علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند و پارک صنایع فرهنگی در حوزه تخصصی هنر می تواند از ظرفیت های خوب دانشجویان این دانشگاه بهره مند شود .

وی افزود:ما می توانیم با تقویت این ارتباط خروجی موثری بین دانشگاه و پارک داشته باشیم.

گسترش پردیس های پارکصنایع فرهنگی در سطح ملی

دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی نیز در این نشست گفت: جهاددانشگاهی از جمله نهادهایی است که پس از انقلاب اسلامی توانست حدود 43 سال دوام بیاورد. یکی از دلایل عمده این بقا ، به روز بودن و دچار تکرار روزمرگی نشدن فعالیت های جهاددانشگاهی است. این نهاد در طول دوره های مختلف، با روی کار آمدن سیاست های مختلف همچنان به فعالیت خودش ادامه داده است. دکتر مسلمی نائینی، رئیس جهاددانشگاهی و معاونان وی با تفکر مدیریتی جدید، نگاه ویژه ای به پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی دارند.

وی افزود: این پارک دارای دو ویژگی است که آن را منحصر به فرد کرده است. یک، در گستره ملی فعالیت دارد. دو، موضوع فعالیت آن مربوط به صنایع فرهنگی است. بیش از چهار سال از فعالیت این پارک می گذرد و خوشبختانه پارک دچار روزمرگی نشده است. اگر دچار روزمرگی شود، شادابی و کارایی خودش را از دست می دهد. ما برای اینکه شادابی پارک را حفظ کنیم باید به سمت فعالیت های جدید سوق پیدا کنیم.

ایمانی خاطرنشان کرد: در این پارک دو سیاست عمده را دنبال می کنیم. ابتدا، توسعه پردیس هاست. هنر تنها متعلق به شهر تهران نیست در حالی که در بسیاری از نقاط ایران حتی در روستاها هنرمندانی داریم که دیده نشده اند؛ از اینرو ضرورت دارد پردیس های این پارک را در سطح ملی گسترش دهیم. طبق برنامه ریزی های شده تا پایان امسال 12 پردیس در کشور راه اندازی خواهد شد. دومین سیاست مجموعه پارک، در حوزه بین المللی است. در حال حاضر به صورت پراکنده و موردی صادرات این حوزه را دنبال می کنیم.همچنین در نظر داریم ظرفیت های صادراتی صنایع فرهنگی را در سطح بین المللی گسترش دهیم.  

رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی تاکید کرد: همچنین قصد داریم به زودی پردیس تخصصی هنر را با حمایت ستفا راه اندازی کنیم. همچنین در زمینه فیلمنامه نویسی مشکلاتی داریم،زیرا کیفیت فیلم های سینما افت پیدا کرده و فیلم نامه های خوبی نداریم. در این راستا طبق تفاهم نامه ای که چندی پیش با مسوولان سازمان سینمایی وزارت ارشاد منعقد کرده ایم، به دنبال ایجاد استارتاپ های فیلم نامه نویسی و ایجاد شهرک صنایع فرهنگی در پایتخت هستیم.

ایمانی اظهارداشت: پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی مولود دانشگاه علم و فرهنگ است از اینرو در نظر داریم در برنامه هایمان از اعضای هیات علمی و دانشجویان رشته معماری و هنر این پارک کمک بگیریم. از مهرماه با حضور دانشجویان نیز این دانشگاه هرماه دو استارتاپ دانشجویی در حوزه علوم انسانی و هنر برگزار خواهیم کرد. همچنین این دانشجویان می توانند در جایزه تعالی گردشگری نیز شرکت کنند. چنین رویدادهایی می تواند حلقه اتصالی میان فعالیت های دانشگاه علم و فرهنگ و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ایجاد کند.

استارتاپ های حوزه سینمایی کمتر مورد توجه قرار گرفته اند

دکتر سیدجلال چاوشیان، مدیر عامل شرکت پیام رسان فرامرزی محصولات کیفی نیز در ادامه این نشست گفت: در کشور ما توجه کمی به استارتاپ های حوزه سینما می شود. در حال حاضر بیش از هزاران نویسنده خلاق و علاقمند وجود دارد که سالهاست در این حوزه فعالیت می کنند , مورد حمایت قرار نمی گیرند. دراین راستا یکی از جذاب ترین مورد توجه جوانان حوزه سینماست و شرکت ما قصد دارد در حوزه سینما و فیلم نامه نویسی،فعالیت استارتاپی و خلاقانه ای را آغاز کند.

وی افزود:طرح اولیه آماده است و پیگیر استارتاپ ویکند هستیم . بر اساس این ایده فراخوانی اعلام می کنیم تا صاحبان ایده، ایده های خودشان را به دبیرخانه ارسال کنند. در بررسی های اولیه 100 ایده منتخب می شود ودر نهایت در یک رویداد سه روزه، 20 گروه پنج نفره و منتورهای آنها معرفی و ایده هایشان اعلام می شود. در حقیقت ما با راه اندازی این رویداد به نویسندگان و فیلم نامه نویسان جوان برای تجاری سازی حرفه شان کمک می کنیم.

برای نخستین بار، جشنواره طراحی تهران برگزار می شود

در ادامه این نشست، مدیر اجرایی جشنواره طراحی تهران(شرکت بی تیک) نیز گفت: جشنواره طراحی و معماری برای نخستین بار است که در ایران برگزار می شود. اکنون در این حوزه چند چالش بزرگ در کشور داریم. اولین موضوع، میزان فارغ التحصیلان دانشگاهی رشته های مهندسی در کشور بیشتر از حوزه صنایع فرهنگی است و این مصداق بارز را می توان در صنعت خودروسازی نیز مشاهده کرد.

وی افزود: حوزه صنایع فرهنگی می تواند صنایعی مانند خودروسازی، معماری، کاشی و سرامیک، ساختمان سازی و مد و لباس  را متحول کند و خروجی و ارزآوری بسیار خوبی برای این صنایع به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: ما باید بین صنعت و دانشگاه شبکه سازی انجام دهیم . این رویداد می تواند هم گرایی خوبی میان این دو مجموعه به وجود آورد. قرار است این رویداد در شش بخش رقابتی، نمایشگاهی، گفتگوها، بازار طراحی و آزمایشگاه مواد و مصالح انجام شود.

به گفته وی، ما می خواهیم برای اولین بار در کشور آزمایشگاه همکار را به چالش بکشانیم تا صنعت متوجه شود استانداردهای کارفرمایان در صنعت ساختمان و خودروسازی صرفا نمایشی و تشویقی نیست و استانداردها باید قابلیت های اجرایی کردن داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *