نشست رییس جهاددانشگاهی و رییس پارک فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی وزارت میراث فرهنگی


در نشستی با حضور رییس رییس جهاددانشگاهی و رییس پارک فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر همکاری طرفین در راستای احیای صنایع دستی و تجاری سازی آن تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، نشستی با موضوع استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه هنر و صنایع دستی و با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی، دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو رییس پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و چند نفر از معاونان و مدیران جهاددانشگاهی با خانم دکتر مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و هیات همراه ایشان، صبح روز 11 آذرماه در دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد.

دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی در این نشست با اشاره به این که یکی از وظایف اصلی این نهاد از ابتدای تاسیس، حوزه فرهنگی و هنری بوده و هنرمندان زیادی را تربیت کرده است، گفت: ظرفیت بالایی در بخش صنایع دستی در کشور وجود دارد، اما فرهنگ، هنر و صنایع دستی مظلوم است.
وی با تاکید بر این که این نهاد از ابتدا و در طول 43 سال فعالیت خود سعی کرده خلاهای جامعه را پر کند، اظهار کرد: به دلیل کم توجهی به صنایع دستی، کارهای خوبی در واحد هنر و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی این نهاد در حال انجام است و سازمان تجاری سازی فناوری و اقصاد دانش بنیان و معاونت آموزش کارآفرینی جهاددانشگاهی نیز هم در زمینه برگزاری نمایشگاه و کارگاه های آموزشی در حوزه صنایع دستی و هم نحوه تجاری سازی این محصولات سعی کرده به حوزه صنایع خانگی کمک کند که به عنوان نمونه می توان به مشاغل خانگی اشاره کرد که بیش از 10 هزار نفر را تحت پوشش دارد.
رییس جهاددانشگاهی هدف این نهاد را کمک به دولت های مستقر دانست و گفت: امیدواریم با تجربه موجود در جهاددانشگاهی و سابقه خوب آن بتوانیم با همکاری معاونت صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی وزارت میراث فرهنگی کارهای موثری را انجام داده و صنایع دستی را احیا و در جهت تجاری سازی آن اقداماتی را انجام دهیم.

در ادامه نشست دکتر مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر ضرورت بازگشت تقویت توجه به صنایع دستی، اظهار کرد: صنایع دستی اقتصاد هویت بنیان کشور است و با توجه به فاصله ای که بین توسعه و صنایع دستی افتاده، صنایع دستی امری تزئینی و غیراقتصادی تلقی شده است و دور افتادگی از ادبیات توسعه باعث شده که حمکرانی و سیاست گذاری ما به این سمت نرود که تسهیل‌گری در حوزه ارزش آفرینی آن انجام دهیم.
وی با اشاره خاطرات دانشجویی خود که توانمندی های غیر کلاسی خود را با جهاددانشگاهی پیش می برد گفت: زمانی که کلمه جهاد و دانشگاه کنار هم می نشیند هم جوشش است و هم کوشش.
دکتر جلال بیان کرد: جهاد یک امر انگیزه بخش و درونی و نیت های خیرخواهانه را ذهن می رساند و دانشگاه هم نظریه پردازی و بینش است در نتیجه فلسفه تشکیل جهاددانشگاهی آن چیزی بوده که در جریان های مردمی نبوده و در دانشگاه بوده و آنچیزی که در جریان های دانشگاهی نبوده و مردمی سازی بوده که این تلفیق باعث می شود که این اتفاق رخ دهد.
وی  ادامه داد: صنایع دستی هم در حوزه خود و محصولاتش و هم در حوزه کنشگرانش می تواند با فعالیت های جهاددانشگاهی پیوند بخورد و نکته ای که دارد این است که در دل محصول کیفیت بخشی، استاندارد سازی و تجاری سازی مد نظر است که نیاز به دانش دانشگاه داریم و جهاددانشگاهی در این زمینه می تواند به ما کمک کند.
وی با اشاره به کمک جهاددانشگاهی به این حوزه در بخش ذی نفعان گفت: باید همکاری دو طرف پروژه محور باشد و یک پروژه ثابت و مشخص در یک حوزه مشخص احصا و عملیاتی شود.

سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اقصاد دانش بنیان نیز در این نشست اظهار کرد: جهاددانشگاهی دارای 3 پارک علم و فناوری و بیش از 70 مرکز رشد و نوآوری در کشور است و اگر چه پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی این نهاد به طور خاص در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی فعالیت می کند و تا کنون نیز بیش از 5 تا 6 پردیس راه اندازی کرده است؛ اما در باقی پارک ها و مراکز رشد هم منعی برای این نوع فعالیت ها نداریم.
دکتر مسعود ابراهیمی افزود: ما در جهاددانشگاهی آمادگی داریم تا در حوزه نوآوری، فناوری و تجاری سازی متناسب با نیاز حوزه صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی از آموزش تا خدمات مشاوره و مدیریت را بر عهده بگیریم و به این سازمان کمک کنیم.

دکتر ایمانی خوشخودر این نشست با اشاره به این که بخش فرهنگ می تواند در اقتصاد، یک بخش مولد باشد، اظهار کرد: جهاددانشگاهی نهادی است که دلیل عمر بیش از 40 سال آن، علی رغم تمام چالش های مدیریتی در کشور، همواره به دنبال کارهای بر زمین مانده بوده است.
رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی با بیان این که از زمان حضور دکتر مسلمی نائینی توجه به حوزه فرهنگ و هنر بیش از دیگر حوزه ها است، گفت: با توجه به این که جهاددانشگاهی در تمام حوزه ها فعال است؛ مانند ساخت دکل های نفتی، تاسیس رویان در حوزه پزشکی و…، می توان گفت شبکه جهاددانشگاهی بی نظیر بوده و چابکی آن بی مانند است.
وی افزود: انتخاب این نهاد برای توسعه کمی و کیفی فعالیت های میراث فرهنگی بسیار عالی است و می توان با همکاری دو مجموعه، رشته های جدید را در دانشگاه ها ایجاد و بازنگری هم در رشته های موجود و مرتبط با صنایع دستی داشته باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *