ضرورت توسعه و تحول سینما به روش های نوآورانه و دانش بنیان


برای توسعه همکاری مشترک با رویکرد کارآفرینی در حوزه‌های مختلف هنر – صنعت سینما، نشستی با حضور رییس و معاونان پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی و مدیرعامل و اعضای هیئت رئیسه و رؤسا و اعضای‌ اصناف خانه سینما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در این نشست که با هدف آشنایی طرفین با ظرفیت های یکدیگر و در راستای توسعه فعالیت های فناور و دانش بنیان در عرصه سینما برگزار شد، برخی از مهمترین مسائل سینمای ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در مورد راهکارهای توسعه همکاری های مشترک در حوزه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در عرصه سینما هم اندیشی شد.

این نشست در سالن اجتماعات پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی و با حضور هنرمندانی همچون علی دهکردی مدیرعامل خانه سینما، علیرضا حسینی عضو هیئت رییسه خانه سینما و نایب رییس انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند، علی لقمانی نایب رئیس خانه سینما، آرش قاسمی نایب رییس انجمن صدابرداران و صدا گذاران سینما، بهرام بدخشانی رییس انجمن فیلمبرداران سینمای ایران، امیررضا معتمدی رییس انجمن جلوه های بصری، وحید موسائیان نماینده کانون کارگردانان سینما، محمد فوقانی رییس انجمن عکاسان سینما، مهدی اصلانی رییس صنف دستیاران فیلمبردار، مهرداد زاهدیان رییس انجمن کارگردانان سینمای مستند، مجید امانی زاده رییس صنف مدیران و دستیاران تدارکات، رضا اسدی نماینده صنف فیلم کوتاه، سعید مشهدی زاده نماینده صنف طراحان فنی و مجریان صحنه، مهدی جناب نماینده صنف دستیاران کارگردان وبرنامه ریزان، بهنود بخت طالع رئیس صنف انجمن لابراتوار، احسان واثقی نماینده صنف تدوینگران برگزار شد.

در این نشست، بعد از ارائه گزارشی از فعالیت های پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی توسط رییس و معاون فناوری آن، مدیرعامل و هر یک از روسای صنوف خانه سینما به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی در این نشست گفت: یکی از دغدغه های همیشگی من در طول 35 سال گذشته این بود که چرا در کشور ما بخش فرهنگی نقش مولد ندارد و اقتصاد فرهنگ در ایران شناخته شده نیست و در ذهن مسئولان و اهالی فرهنگ و رسانه، اینکه فرهنگ و هنر می‌تواند درآمدزا و ثروت آفرین باشد، وجود ندارد؟!

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو افزود:  براساس این دغدغه و ظرفیت بالای جهاددانشگاهی و دانشگاه علم و فرهنگ، این پارک را به طور اختصاصی برای فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی تعریف کردیم و تلاش کردیم درحد توان، از فعالان این عرصه حمایت کنیم و حالا پس از پنج سال، این پارک محل رجوع طیف هایی از فعالان  و اصناف و خالقان آثار فرهنگی و هنری شده است.

وی با اشاره به برخی از برنامه های پارک در طول سال 1402، تصریح کرد: همواره از نشست و گفت و گو با فرهیختگان حوزه فرهنگ و هنر و علوم انسانی استقبال می‌کنیم و معتقدیم این برنامه ها به توافقات و قرارهایی در حوزه های مهمی همچون تقویت آموزش های استاد شاگردی و تولید، فروش و صادرات محصولات و خدمات فرهنگی و همچنین هدایت جوانان مستعد کشور در رشته های مختلف خواهد شد.

دکتر ایمانی خوشخو با قدردانی از حضور هنرمندان و فعالان حوزه سینما و ارائه پیشنهادات خوب آنها، ابراز کرد: کارگروهی مشترک بین پارک و خانه سینما تشکیل می شود و مجموعه ظرفیت ها و برنامه های مشترک شناسایی و تدوین خواهد شد و امیدواریم این هماهنگی ها نخستین گام برای توسعه و تحول سینما به روش های نوآورانه و دانش بنیان در اولین و تنها پارک ملی و تخصصی فرهنگ و هنر باشد.

رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به برگزاری رویداد استارت آپی فیلمنامه‌نویسی در این پارک که با استقبال اولیه علاقمندان مواجه شده و بیش از 1000 اثر برای دبیرخانه آن ارسال شده، یادآور شد: در برگزاری این رویداد استارت آپی علاوه بر حمایت های سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به مشارکت و همراهی و حمایت صنوف مختلف خانه سینما نیازمندیم.

علی دهکردی در این نشست گفت: جهان امروز، جهان فناوری‌های نوین است و به سرعت راه خود را به سوی آینده پیش می‌برد. ابزارهای ارتباطی جدید نیز نقاط روشن امیدوار کننده و همچنین نقاط تاریک و مبهمی را در خود دارد. بخش نگران‌کننده‌ای که امروز برای بسیاری از مشاغل حرفه‌ای سینما وجود دارد، سایه هولناک و عجیب هوش‌مصنوعی و عدم وجود قانون برای موجهه و مقابله با آن است.

مدیر عامل خانه سینما با شاره به ظرفیت های خانه سینما و پارک فناوری های نرم و وجود دغدغه های مشترک، افزود: با وجود یک نهاد آکادمیک مثل پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، می‌توان برای حل برخی از مسائل سینما از جمله تدوین قوانینی که بتواند نگرانی‌ها را کمتر بکند، امیدوار بود.

وی تصریح کرد: امیدواریم این ارتباطات و همکاری ها برای اهالی سینما که به شکل حرفه ای دارند به اقتصاد و فرهنگ کشور کمک می کنند، هم نان‌آور و هم اندیشه‌آور باشد.

در ادامه این نشست حاضران در نشست به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در پایان جلسه قرار شد پیشنهادهای صنوف خانه سینما برای همکاریهای مشترک با پارک فناوری ارائه شود و شرایط برای رسیدن به تفاهم نامه دوجانبه فراهم گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *