شرکتهای دانش بنیان، عامل پیوند فرهنگ و اقتصاد


رئیس پارک ملی علوم وفناوری های نرم و صنایع فرهنگی در اولین هم اندیشی تخصصی مدیران شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: بخش فرهنگ از طریق دستگاه دولتی نمی‌تواند با اقتصاد گره بخورد و این امر تنها از طریق شرکتهای دانش بنیان صورت می گیرد.

به گزارش سیناپرس، پارک ملی علوم و و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی به منظور تعامل و هم اندیشی با شرکت های دانش بنیان و ایجاد هم افزایی و استفاده از توانمندی های موجود‍، «اولین هم اندیشی تخصصی مدیران شرکت های دانش بنیان» را روز دوشنبه دهم مرداد ماه ۱۴۰۱ با حضور  دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو (رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی)، دکتر برزین ضرغامی، (مشاور پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی)، دکتر ابراهیم نبیونی (معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی) و مهرشاد کاظمی (رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران) برگزار کرد.

نقش فرهنگ کمتر از نقش اقتصاد نیست


در ابتدای این نشست برزین ضرغامی با اشاره به سابقه فعالیت خود در حوزه فرهنگ عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه بودیم نحیف و ضعیف بودن حوزه فرهنگ است که از گذشته تا کنون  نیز وجود دارد و در آینده نیز چنین خواهد بود و همیشه نیز در وصف آن بدیهه‌سرایی می‌کنند. به واقع نقش فرهنگ کمتر از نقش اقتصاد نیست اما زمانی که  در عمل وارد می‌شویم چیز دیگری مطرح می شود.

وی افزود: عمده شرکت‌ هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند شرکت های هوایی در حوزه فنی مهندسی و علوم پایه و… است و حرف اول را می زنند و گر بودجه‌ ای هم هست نیز برای آنهاست. آمارهایی هم که ارائه میشود در همین زمینه ها بوده و حوزه فرهنگ در اینجا نیز ضعیف و نحیف است. 

مشاور پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی همچنین عنوان کرد: می‌دانم که دغدغه شما فرهنگ است و ما در اینجا جمع شدیم تا به این سوال پاسخ دهیم که حال باید چه کرد؛ همچین  درتلاشیم تا  تعاملات خود را بیشتر کرده و با همفکری بتوانیم این حوزه را بیش از پیش تقویت کنیم.

شرکت‌های دانش بنیان گردشگری ایفاگر نقش اصلی در توسعه گردشگری


در ادامه این مراسم نیز مهرشاد کاظمی به برگزاری نمایشگاه فناوری کارآفرینی شرکتهای دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ صنعت گردشگری  اشاره کرد و گفت: در پاییز امسال ستاد گردشگری شهرداری تهران این نمایشگاه را با همکاری پارک ملی علوم و فناوری صنایع نرم و فرهنگی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برگزار کند. 

وی همچنین عنوان کرد: شاخص گردشگری کشور ما در دنیا مطرح است و سازمان جهانی گردشگری ایران را به عنوان دهمین کشور از لحاظ جاذبه های تاریخی معرفی کرده است و دیگر جاذبه های کشورمان نیز در رتبه های بالایی قرار دارند اما متاسفانه ورود گردشگر با این آمار تناسبی ندارد.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران تصریح کرد: بنابراین این نمایشگاه فرصتی است تا شرکت‌ های‌ دانش بنیانی که در زمینه گردشگری فعالیت کرده اند؛ وارد میدان شوند و فرصتهای بیشتری برای آنها فراهم شود  و بتوانند در توسعه گردشگری نقش اصلی ایفا کنند.

لزوم توجه به فرهنگ دلیل تشکیل پارک تخصصی این حوزه


در ادامه محمد حسین ایمانی خوشخو با اشاره به این که حدود ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه فرهنگ، هنر و علوم انسانی وجود دارد، بیان کرد اما متاسفانه جمعی متفرق داریم، این درحالی است که باید شرکت های دانش‌بنیان فرهنگی را مجتمع کرده و با انرژی مضاعفی پیش برویم؛ به واقع فلسفه وجودی تشکیل این هم اندیشی نیز همین است.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی همچنین مطرح کرد: من در این مدت درد مظلومیت فرهنگ را با  تمام وجودم درک کرده ام ،فرهنگ بخش مولد است  و با وجود فعالیت پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ، اکنون نوبت بنیان نهادن کارهای اساسی‌ تر است.

وی در ادامه تصریح کرد: بخش فرهنگ از طریق دستگاه دولتی نمی‌تواند با اقتصاد گره بخورد و این امر تنها از طریق شرکتهای دانش بنیان صورت می گیرد؛ یکی از دلایل تشکیل پارک تخصصی حوزه فرهنگ نیز لزوم توجه بیشتر به این حوزه و همچنین رونق اقتصادی از طریق فرهنگ است.

ایمانی خوشخو در پایان گفت: یکی از برنامه های چهارساله دوم ما در پارک این است که تسهیلات را فراهم و موانع را برطرف کنیم تا شرکتهای دانش بنیان حوزه فرهنگ و هنر بتوانند با بازارهای خارجی ارتباط بگیرند؛ این امر جزو برنامه ها و شاخص تولید ما در ۴۰ سال دوم انقلاب نیز هست.

در پایان «اولین هم اندیشی تخصصی مدیران شرکت های دانش بنیان» برخی از شرکت‌های خلاق حاضر در برنامه پس از معرفی فعالیت های خود به بیان چالش‌ها و نظرات خود پرداختند و مسائلی چون لزوم توجه ویژه به طراحی بازیهای تولید داخلی و حمایت از خلاقیت در این حوزه، توجه به حوزه علوم انسانی و جداسازی آن در میان شرکت های دانش بنیان، ورود پارک ملی علوم و فناوریهای نرم و صنایع فرهنگی در فضای واقعی کسب و کار و جهت‌گیری بین‌المللی، توجه به پایداری حوزه فناوریهای نرم و صنایع فرهنگی، شکل‌ گیری فضای گفتگو بین گروههای علوم انسانی و نرم‌ افزاری، اهمیت بحث مالی و اقتصادی شرکتهای دانش بنیان، وجود گروه مارکتینگ و ارائه مشاوره به شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در پارک ملی علوم و فناوریهای نرم و صنایع فرهنگی، معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان به ویژه در حوزه فرهنگ، فرهنگسازی در خصوص بازی ایرانی، تربیت نیروهای متخصص در زمینه بازی و… را مطرح کردند.
 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *