مراسم افتتاحیه سمپوزیوم یکصد سال گردشگری ایران با حضور وزیر میراث فرهنگی


عزت الله ضرغامی با تاکید بر ریشه یابی عقب ماندگی ایران در گردشگری گفت: متاسفانه کاهش نرخ ارز کشور ما هم نتوانست به کمک صنعت گردشگری بیاید. تنها سرمایه گذاری نیست که می‌ تواند جان تازه به گردشگری ببخشد.

به گزارش سیناپرس نخستین «سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران» با حضور عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛  دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، دبیر کل این سمپوزیوم و رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، سید سعید هاشمی، رییس دانشگاه علم و فرهنگ روز سه شنبه بیست و هفتم مهر ماه در دانشگاه علم و فرهنگ  برگزار شد.

گفتنی است، در این مراسم دکتر سید احمد محیط طباطبایی، رییس کمیته ملی ایکوم ایران و محمد بهرام زاده، معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی به سخنرانی پرداختند همچنین دکتر عباس بیدگلی، مدیر اجرایی جامعه هتلداران ایران و مدیر کارگروه هتل، مراکز اقامتی و تجهیزات و  دکتر فرید جواهرزاده، رئیس انجمن علمی طبیعتگردی ایران و  مدیر کارگروه گردشگری فرهنگی، زیارتی، تاریخی، طبیعتگردی و ورزشی  به ارائه مقاله پژوهشی خود پرداختند.

ضرغامی با اشاره به اهمیت احیای صنعت گردشگری گفت: حال گردشگری کشور خوب نیست و با وجود پاندمی کرونایی این وضعیت تشدید هم شده است. از این جهت مایع تاسف است که کشور ما با وجود پتانسیل هایی که دارد، به هیچ وجه نتوانست در این عرصه قد علم کند. ابتدا باید علل عقب ماندگی خود را روشن و بعد آرام آرام موانع را رفع کنیم و راه دیگری جز این نداریم. حرف های حاشیه را باید کنار بگذاریم در واقع باید این بیمار را احیا کنیم و بعد اقدامات جانبی را عملیاتی کنیم.

وی افزود: روز گذشته طی جلسه‌ ای که با ماموران ارشد ناجا داشتم، دریافتیم که در هجده مورد توسعه گردشگری با ماموریت‌ های ناجا تقابل دارد و خوشبختانه بعد از جلسه مذکور توانستیم راه‌ های مطمئنی برای حل این موانع پیدا کنیم و می‌خواهیم تا آخر آبان ماه ویزای صدور گردشگری را بعد از ۲۰ ماه توقف از سر بگیریم.

ضرغامی نگرش مسأله محور را راهی برای برون رفت از موانع گردشگری دانست و گفت: مشکلات گردشگری زیاد است باید گردشگری را مسئله محور ببینیم تا بدانیم که موانع کار چیست و وقتی موانع کار روشن شد سریعاً راه حل ها را پیدا کنیم و سعی کنیم دست بر راه‌حل‌ هایی بگذاریم که ابزارش را داریم. در واقع داشتن ابزار و قدرت کمک زیادی به تسریع رفع مشکلات در عرصه گردشگری می کند.

به گفته ضرغامی، باید در این عرصه هم افزایی داشته باشیم در گردشگری ما فقط بالاتر از یمن و لبنان هستیم. این که دلار بالا رفت و ارزش ارزی کشور ما پایین آمد هم نتوانست صنعت گردشگری ما را تکان دهد. چرا که خارجی‌ ها می‌ توانند با اندک هزینه ‌ای در ایران از بهترین امکانات  بهره ‌مند شوند؛ اما متاسفانه کاهش نرخ ارز کشور ما هم نتوانست به کمک صنعت گردشگری بیاید. تنها سرمایه گذاری نیست که می‌ تواند جان تازه به گردشگری ببخشد. همانگونه که ما در کشور هیچگاه آبخیز داری نداشتیم تا منابع آبی کشور را مدیریت کنیم هیچ گاه هم نتوانستیم منابع دیگر کشور را اعم از گردشگری مدیریت کنیم. باید گفت، نقدینگی عامل اصلی ویرانی نهادهای گوناگون در کشور است و مانند غولی است که خرابی های زیادی به بار می آورد.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع فرهنگی گفت: یکی از راه حل های مطمئن برای برون رفت از موانع گردشگری برکنار کردن مشکلاتی است که بر سر راه سرمایه‌گذاران ظاهر می‌شود. فضای مجازی و اینترنت اشیا در آینده نزدیک همه چیز را از دور کنترل می کند. اما به اعتقاد من بشر یک چیز را برای خود حفظ می‌کند و آن سرگرمی و گردشگری است. تا دیر نشده است باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم. باید استبداد فکری و عملی را کنار بگذاریم. در حقیقت باید با یکدیگر حرف بزنیم متاسفانه یکی از مشکلات ما در کشور این است که کمتر با یکدیگر حرف می‌زنیم. تجربه نشان داده است که اگر ما استبداد را کنار بگذاریم می‌توانیم موفق عمل کنیم.

وی ادامه داد: امروزه در میان بخش های مختلف وزارت گردشگری ناهماهنگی‌ های زیادی وجود دارد. همچنین یکی از مشکلات عمده ما عرضه صنایع دستی است که نمی‌ توانیم آنها را به خوبی عرضه کنیم و اصلا جایی مطمئنی برای عرضه وجود ندارد. در این راستا چند روزی می ‌شود که دستور داده ام تا در کنار موزه فرش یک فضایی برای عرضه و فروش صنایع دستی برای مردمان زحمتکش در استان ‌های مختلف تهیه شود که خوشبختانه انجام شد. همچنین در راستای احترام گذاشتن به تولیدکنندگان صنایع دستی، مکانی را در هتل لاله به آنها اختصاص دادیم. در انتها از پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی تشکر لازم را دارم و می خواهم مجموعه ای چون این مجموعه و دیگر نهادهای جهاد دانشگاهی در کنار همدیگر به رفع مشکلات گردشگری بپردازیم و در بستر آزاد اندیشی با یکدیگر به تعامل بپردازیم. به اعتقاد من در صورت بروز این شرایط است که می‌توانیم یک جهش مناسبی را در جبران مشکلات گردشگری داشته باشیم.

لزوم یکپارچه نگری به گردشگری حس می شود

در ادامه این مراسم ایمانی با اشاره به اهمیت برگزاری سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران گفت: همیشه برای برنامه ریزی دقیق باید به گذشته خود نگاهی جامع داشته باشیم. از آنجایی که صنعت گردشگری امری فرابخشی است توسعه آن نیازمند هماهنگی نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی است. تجربه موفق کشورهایی که از منابع طبیعی محروم بودند نظیر مالزی نشان داده است که گردشگری می تواند پایه مهمی برای توسعه اقتصادی به حساب آید. این سخن مقام معظم رهبری است که گردشگری می‌تواند محور توسعه باشد اما متاسفانه کمتر توجه شده است. ما هیچگاه با عینک کلی نگر به این صنعت نگاه نکردیم و همواره نگرش جزیی داشتیم. در حقیقت آن جامعیتی که باید در نگرشمان حس می شد را تا کنون ندیدیم.

وی افزود: بنابراین باید به تمام جنبه های گردشگری نگاهی جامع و یکپارچه داشته باشیم. در کشور ما تا حدی سیاست‌گذاری گردشگری بر عهده بخش خصوصی بوده است و به شدت جزیره ‌ای عمل شده است. در حقیقت بخش های گردشگری همنوایی لازم را نداشته ‌اند.


رانندگان فرودگاهی، فعالان عرصه گردشگری سلامت

به گفته رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، از آنجایی که گردشگری انواع مختلفی دارد همه سازمان‌ ها و نهادها باید با محوریت وزارت گردشگری فعالیت های خود را پیش ببرند. یکی از شکاف های موجود در صنعت گردشگری عدم فعالیت موثر در گردشگری سلامت است؛ ما در حوزه گردشگری پزشکی هیچ فعالیت موثری انجام نشده است. بیمار بین‌المللی داریم اما گردشگری پزشکی نداریم. من معتقدم فعالان گردشگری پزشکی در کشور رانندگان فرودگاهی هستند. متاسفانه نزدیک به دو سال است که کشور ما و تمامی کشورها در این حوزه زمین‌ گیر شده آمد بنابراین اگر برنامه نداشته باشیم در آینده ای نزدیک با سونامی در این صنعت مواجه می شویم.

وی ادامه داد: وزارت مهندس ضرغامی در مسند صنعت گردشگری یک فرصت طلایی است. از آنجایی که وی ارتباطات خوبی دارد به یقین اتفاقات خوبی رقم می خورد. مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی می‌خواهد ثابت کند که گردشگری می‌ تواند به عنوان یکی از درآمدهای کشور در نظر گرفته شود. خوشبختانه نگاه دولت عملیاتی است و می خواهد به کمک ظرفیت های مغفول بیاید. در نهایت امیدواریم که به همنوایی و هم صدایی در گردشگری برسیم.

سیاست ملی در توسعه گردشگری باید اعمال شود

هاشمی در ابتدای این مراسم گفت: شاید پاندمی کرونا باعث شده باشد صنعت گردشگری آسیب جدی ببیند، اما به طور قطع صنعت گردشگری جای خود را حفظ کرده است. از آنجایی که بسیاری از کشورها عملاً توسعه اجتماعی و اقتصادی خود را مدیون گردشگری هستند، امیدواریم این سمپوزیوم و رویداد های مشابه در آینده بتواند راهکار جدی برای دولت جدید ارائه دهد. در این مسیر صد ساله کشور ما شاید مشکلات متعددی در این صنعت داشته است که آن به هماهنگی و همکاری بین نهادهای علمی و سیاست گذاری برمی گردد. در واقع به همین دلیل بوده است که نتوانستیم از آن بهره لازم را با وجود پتانسیل های خوب ببریم. در این هم افزایی می خواهیم به این پتانسیل ها رنگ واقعیت ببخشیم.

وی در ادامه گفت: ناگفته نماند که بخش خصوصی در این حین بسیار خوب عمل کرده است. مجموعه دانشگاه علم و فرهنگ با داشتن پژوهشگاه گردشگری آمادگی خود را برای توسعه گردشگری کشور در کنار پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اعلام می کند. گفتنی است، یکی از سه مولفه مهم در توسعه صنعت گردشگری سیاست ملی در نظام گردشگری است که باید با تدوین اسناد معتبر فضای بهبود دهنده ای را ایجاد کنیم. در واقع شکوفایی کشور به توسعه اقتصادی و اجتماعی وابسته است که صنعت گردشگری پایه مهمی برای رسیدن به این هدف است، امیدواریم که گردشگری بتواند در زندگی مردم اثر خوشایندی بعد از این بیماری منحوس بگذارد.

در ادامه این مراسم آیین رونمایی از کتاب «سیر تاریخ و نقش کلان شهر ها در یکصد سال ایران» با حضور مهندس عزت الله ضرغامی دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو و دکتر سید سعید هاشمی به عمل آمد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *