ارائه بسته پیشنهادی 5 هزار میلیارد تومانی برای حمایت از کسب‌ و کارهای فناور


رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از ارائه بسته پیشنهادی 5 هزار میلیارد تومانی این صندوق به دولت به منظور حمایت از کسب و کارهای شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و استارت‌آپ‌ها پس از شیوع کرونا در کشور خبر داد.

نشست مجازی وزیر علوم و معاونان این وزارتخانه با روسای پارک‌های علم و فناوری کشور به منظور بحث و بررسی درباره دستاوردهای این پارک‌ها در مبارزه با بیماری کووید 19 صبح امروز (دوشنبه 25 فروردین) در محل وزارت علوم برگزار شد.

در این نشست دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی جزییات بسته حمایتی این صندوق برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور حاضر در خط اول مبارزه با بیماری کرونا را تشریح کرد و گفت: شیوع این بیماری، احساس خودباوری را در شرکت‌های دانش بنیان به کشور نشان داد. با وجود همه فشارهایی که به سبب شیوع این ویروس به دولت وارد شده است، فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوران داخلی امکان رقابت و مقایسه با کشورهای دیگر را ایجاد کرده و به نظر می‌رسد که در مدیریت این حوزه اتفاقات خوبی رخ داده است.

وی با تاکید بر اینکه بار اصلی تامین اقلام پیشرفته مورد نیاز در زمینه پیشگیری و درمان کرونا بر دوش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در پارک‌های علم و فناوری است، گفت: بنا بر گزارش‌های دریافت شده این شرکت‌ها در بخش‌های مختلف کشور توانسته‌اند به صورت جهادی کمک کنند تا نیازها رفع شود.

وحدت در ادامه گزارشی از اقدامات انجام شده صندوق نوآوری و شکوفایی در جبهه مقابله با کرونا ارائه کرد و گفت: صندوق نوآوری 500 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از توسعه تولید اقلام مرتبط با پیشگیری و مقابله با کرونا اختصاص داده و این کار نیز صرفا از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری استان‌ها دنبال شده است. تاکنون تامین مالی نزدیک به 68 طرح که دارای مجوز از سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی بودند یا در بازه زمانی ارائه تسهیلات به این شرکت‌ها مجوزهای لازم را کسب کرده‌اند، تصویب شده است

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: در 20 روز فشرده ماه پایانی سال 98، طرح‌ها جمع‌آوری و ارزیابی و در نهایت 200 میلیارد تومان آن پرداخت شد.

وحدت در مورد امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان به صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: ما نیز مانند رییس جمهور معتقدیم که چرخه مملکت نباید در این شرایط متوقف شود بر همین اساس شرکت‌های دانش‌بنیانی که به واسطه شیوع ویروس کرونا کسب و کار آنها دچار آسیب شده است، می‌توانند با معرفی مراجع ذی صلاح مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و …درخواست امهال سه ماهه بازپرداخت اقساط را به صندوق اعلام کنند تا پس از بررسی و تایید اعمال شود. البته این امهال شامل شرکت‌هایی که مثلا از تسهیلات نمونه‌سازی برخوردار شده‌اند، نمی‌شود. 

وی در ادامه بر ضرورت حمایت از اپلیکیشن‌ها و سامانه‌های نرم‌افزاری که به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا آماده شده‌اند، تاکید کرد و گفت: به طور مشخص پنج سامانه توسعه یافته که در این حوزه می‌توانند فعالیت کنند که مهمترین آنها اپلیکیشن «ماسک» بود. از تمامی روسای پارک‌های علم و فناوری خواهش می‌کنم که در توسعه نصب این سامانه کمک کنند زیرا دارای ویژگی‌های منحصربفردی نسبت به بهترین نوع موجود در دنیا است اما برای افزایش کارایی باید میزان نصب آن افزایش یابد. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه درباره حمایت از کسب و کارهای دانش‌بنیان، فناور و استارت‌آپ‌ها، اظهار داشت: بخش مهمی از این جامعه با وزارت علوم در ارتباط هستند و بسیاری از دستاوردهای این حوزه در این دولت اتفاق افتاده است، بنابراین باید در حفظ این جامعه تلاش کنیم. این جامعه ویژگی‌های بزرگی چون  اشتغال بالا، اشتغال ارزشمند با مدارک تحصیلی بالا و چابکی داراست و همانطور که شاهد بودیم چابکی این جامعه برای تولید محصولاتی که در شرایط کنونی نیاز است مثال‌ زدنی است، این در حالی است که در کسب و کار سنتی ظرفیت‌های این‌چنینی وجود ندارد. در عین حال این جوانان و شرکت‌های نوپا آسیب‌پذیری بالاتری نسبت به بخش‌های دیگر اقتصادی کشور دارند.

وحدت ادامه داد: ظرفیت حمایت 75 هزار میلیارد تومانی برای کمک به این جامعه در اقتصاد کشور دیده شده است، به همین منظور پیشنهادی توسط وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به رییس جمهور برای حمایت از این قشر با محوریت صندوق نوآوری و شکوفایی داده شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان گفت: در همین ارتباط بسته 5 هزار میلیارد تومانی حمایت از کسب و کارهای شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و استارت‌آپی به دولت ارائه شده است که امیدواریم هر چه سریعتر مورد تصویب قرار گرفته تا صندوق بتواند حمایت های خود را توسعه دهد.

دکتر مهدی کشمیری، با اشاره به آمار پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور گفت: تعداد پارک های علم وفناوری کشور شامل ۴۲ پارک و ۱ شهرک علمی و تحقیقاتی می‌شود. از این تعداد ۳۵ پارک زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۸ پارک بیرون از وزارت علوم قرار دارند. پارک‌های زیر نظر وزارت علوم شامل شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ۲۷ پارک وابسته به وزارت علوم و ۷ پارک وابسته به دانشگاه‌های وزارت علوم شامل تهران، صنعتی شریف، شهید بهشتی، تربیت مدرس، سمنان، تحصیلات تکمیلی زنجان و تحصیلات تکمیلی کرمان می‌شود.

به گفته وی، پارک‌های غیروابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز شامل ۲ پارک وابسته به دانشگاه‌های وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی (علوم پزشکی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی)، ۱ پارک وابسته به دستگاه اجرایی (پارکICT)، ۱ پارک وابسته به نهاد ریاست جمهوری (پارک پردیس)، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی (فناوری‌های نرم، البرز و کرمانشاه) و ۱ پارک وابسته به بخش خصوصی (ایرانیان) است. پارک‌های علم و فناوری تقریباً هر ۴۵ روز یکبار جلسه‌ای در سطح رؤسای پارک‌ها برگزار می‌کنند.

دکتر کشمیری در ادامه سخنان خود به تشریح دستاوردهای پارک های علم و فناوری پرداخت و گفت: مجموعه فروش شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۹ هزار واحد فناور در کشور فعال است که از این تعداد، هزار واحد مجوز دانش بنیان را کسب کرده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه امسال بودجه پارک‌های علم و فناوری ۲۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد داشته است. مساحت اراضی پارک ها نیز هزار هکتار است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *