تفاهم نامه سه جانبه ای در زمینه حمایت و توسعه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در حوزه فرش دستبافت


تفاهم نامه سه جانبه ای در زمینه حمایت و توسعه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در حوزه فرش دستبافت میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع خلاق و مرکز ملی فرش ایران امروز ۱۲دی ماه امضا شد.

به گزارش سیناپرس،ظهر امروز با حضور دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، دکتر محسن دیندار، رئیس گروه تجاری سازی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش و جمعی از معاونان و مدیران هر سه مجموعه، تفاهم نامه سه جانبه ای در زمینه حمایت و توسعه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در حوزه فرش دستبافت امضا شد.

دکتر فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران در این نشست گفت: حال فرش ایران از نظر اقتصادی، صادراتی، تجارت داخلی و حتی تولید ملی خوب نیست. سه دوره روسای جمهور آمریکا، فرش ایران( دومین کالای ارز آور کشور پس از نفت) را به عنوان اولین کالای صادراتی غیر نفتی تحریم کرده اند. ما تلاش کرده ایم با بخش خصوصی و تجاری که اکنون در سطح بین المللی فعالیت دارند، راه های مختلفی برای صادرات نفت در نظر بگیریم.

وی افزود: انتظارمان این است با تمام کاستی ها، فرش دستباف به عنوان صنعت و هنر ایرانی مانند سابق سهم زیادی در رشد ناخالص ملی داشته باشد اما متاسفانه ما هنوز در “GDP” آن سهم را نداریم. امیدواریم با اقداماتی که اکنون در این راستا در حوزه خلاقیت و نوآوری انجام می شود باعث توسعه و رشد این هنر و صنعت شویم.

وی تصریح کرد: “مدیریت جهانی تجارت فرش” و”مدیریت جهانی دانش تولید فرش” همه بر عهده ایران است یعنی اگر ایران در این مدیریت افت پیدا کند، سایر کشورها نیز افت پیدا می کنند. آمار جهانی صادرات فرش طی یک سال گذشته(۲۰۲۱ تا۲۰۲۲) حتی به یک میلیارد نیز نرسیده است، در ایران کاهش داشته و در جهان نیز این میزان کاهش یافته است.

وی یادآورشد: از لحاظ کیفیت هنوز فرش ایران بی بدیل و غیر قابل مقایسه است. هنوز ما در جهان جایگاه اول را داریم اما هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت های نوین و کسب و کارهای فناورانه استفاده کنیم. در جهان روز به روز استفاده از کفپوش در حال تغییر است اما ما هنوز صنعت مان را محدود به کفپوش کرده ایم. در حوزه کسب و کار نیز ارزش آفرینی نکرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: سفیر فرهنگی و تمدن ما فرش دستبافت است، علاوه بر سلیقه یابی اروپایی ها در نوع فرش ها و طرح ها باید طرح ها و نقش های خودمان را نیز معرفی و ارزشگذاری کنیم. بهترین مکان برای تحقق این مهم پارک ملی علوم و فناوری های نوین و صنایع خلاق است.

وی گفت: ما برای تحقق این مهم تفاهم نامه ای بین وزیر صنعت و وزارت علوم منعقد کرده ایم. اکنون نیز ذیل آن با امضای این تفاهم نامه قصد توسعه و رشد این صنعت را داریم. چراکه فرش دستباف در ۳۱ استان فعالیت دارد؛ در ۳۱ استان اتحادیه ای برای فرش وجود دارد. در اکثر شهرهای ایران به تولید و بافت فرش دستباف می پردازند.

رافع عنوان کرد: اگر بتوانیم تغییراتی در اندازه و ابعاد و شیوه بافت فرش ایجاد کنیم و بتوانیم گره ای مقاوم تر و آسان تر به هنرمندان در دانشگاه ها و مراکزمان فرا دهیم، قطعا دستاوردهای بهتری در این زمینه کسب خواهیم کرد. ما امیدواریم با کمک پارک پارک ملی علوم و فناوری های نوین و صنایع خلاق کارهای ملموسی برای فرش دستبافت انجام دهیم تا حال فرش و هنرمندان این حوزه را خوب کنیم که منجر به توسعه دانش و فناوری، خلاقیت و نهایتا توسعه فروش و صادرات مان شویم.

رییس مرکز ملی فرش ایران در پایان گفت: اکنون زمینه های زیرساختی سه مرکز رشد ما برای راه اندازی فراهم شده است. چند کار خلاقانه و نوآورانه نیز در این زمینه انجام داده ایم که امیدواریم با کمک پارک منجر به تجاری سازی شود.
رویکرد فرهنگی قبل از رویکرد اقتصادی برای ایران منافع دارد

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی نیز در این مراسم گفت: فرش دستبافت، یکی از حوزه های شاخص صنایع فرهنگی ایران است. فرش، هنری است که هویت و شناسنامه کشور ما محسوب می شود. زمانی که می گوییم فرش، توجه اذهان به ایران معطوف می شود. این مساله بسیار مهم است. در صنایع فرهنگی قبل از رویکرد اقتصادی، رویکرد فرهنگی است که برای ما منافع می آورد.

وی افزود: پارک ملی علوم و فناوری نرم و صنایع فرهنگی، از جمله پارک های تخصصی است که وظیفه دارد ارتباط سازنده ای بین صنعت و فناوری ایجاد کند. ابتدا این مهم را ما از صنایع فرهنگی آغاز کرده ایم. هم اکنون نیز زمینه امضای تفاهم نامه چهار جانبه ای میان”وزارت علوم”،” پارک ملی علوم و فناوری نرم و صنایع خلاق”، ” وزارت میراث فرهنگی” و “وزارت ارشاد” در حال انجام است.

وی افزود: پیش از امضای این تفاهم نامه اقداماتی در این زمینه در حال انجام است. به عنوان مثال وزارت میراث طی نامه ای به تمامی استان ها اعلام کرده است که فعالیت های فناوری صنایع دستی به پارک ملی علوم و فناوری نرم و صنایع فرهنگی محول شده است.

وی اظهارداشت: اکنون با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توانسته ایم در حوزه طراحی و تولید زیورآلات به خوبی ورود پیدا کنیم. پارک ما اکنون در جایگاهی قرار دارد که تبدیل به یک مرجع شده که دستگاه های ذی ربط از این محل قانونی استفاده کنند. اکنون وزارت علوم در کیش مجوز راه اندازی پردیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی را صادر کرد که در دهه فجر این پردیس افتتاح می شود.

ایمانی خاطرنشان کرد: امیدواریم با این دیدگاه های جدید و امضای تفاهم نامه در زمینه “تقویت زنجیره ارزش” و” تسهیل فضایی کسب و کارها”،” توسعه و ارتقای زیست بوم فناوری صنعت فرش دست بافت ایران” شاهد، تحولی در صنعت فرش ایران باشیم.

گفتنی است، هدف از این تفاهم نامه،” حمایت از ایجاد مراکز رشد و مراکز کارآفرینی و نوآوری”،” طراحی و برگزاری رویدادهای مرتبط”،” حمایت از تجاری سازی صنایع فرهنگی و فناوری های نرم مبتنی بر دستاوردهای علمی و پژوهشی”،” برگزاری کارگاه ها، دوره های آموزشی و نشست های تخصصی در حوزه فرش دستبافت”،” همکاری در اخذ مجوز دانش بنیان و خلاق برای شرکت های فعال در حوزه فرش دستباف”،” بررسی میزان نیاز به فناوری های نوین توسط کارشناسان طرفین و برنامه ریزی جهت نیل به موارد اولویت دار”،” انجام امور مطالعاتی و امکان سنجی مورد نیاز”،” استفاده متقابل از کتابخانه ها و فیلم های عمومی” و” انجام بازدیدهای متقابل علمی برای هنرجویان و دانشجویان رشته فرش دستبافت” است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *