مراقبت هوش مصنوعی از سالمندان در یک سامانه


سامانه هوشیارینو طرحی بود که از دل پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی برگرفته از ایده محققانی بیرون آمد که دغدغه نگهداری و مراقبت از سالمندان با تکنیک ها و فناوری روز برایشان اولویت بود.  در واقع به اعتقاد محققان این پروژه، هدف از طراحی سامانه هوشیارینو این بود که تا آنجایی که امکان دارد از ورود سالمندان به مراکز درمانی و محیط های پرخطر جلوگیری شود و در نهایت امروز هوشیارینو توانسته با همکاری تعدادی از شرکت های مستقر دراین پارک به هدف اصلی خود دست یابد.

به گزارش روابط عمومی پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، دکتر مرضیه مقربی، مدیر دپارتمان تحقیق و توسعه درباره هوشیارینو که سامانه ای برای مراقبت از سالمندان بر مبنای هوش مصنوعی و فناوری است؛ گفت: ما نسلی هستیم که ساعت های زیادی را در دوران کودکی با پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان گذراندیم و به نوعی همراه با مراقبت های آنان رشد کردیم و پرورش یافتیم؛ اما به دلیل مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی، در برخی مواقع توانایی مراقبت از آنان که در سنین سالمندی به سر می برند را نداریم؛ گفتنی است، نیازهای یک سالمند از ساده ترین تا پیچیده ترین آن ها، نیازمند حمایت خانواده در مدت زمان طولانی است. بنابراین مراقبت از سالمندان برای اغلب خانواده ها جزء دغدغه های مهم به شمار می رود. چراکه آنان تمایل ندارند سالمندشان باقی عمر را در خانه سالمندان به سر ببرد و از طرفی هم دریافت خدمات مراقبتی از پرستاران هم هزینه زیادی می طلبد.  

وی افزود: در نتیجه تیم طراحی سامانه هوشیارینو تلاش کرده است با این سامانه بیشتر نیازمندی های سالمندان را بر طرف کند. هدف این است تا زمان ممکن افراد بتوانند بدون نیاز به دیگران در خانه های خودشان به صورت مستقل زندگی کنند. از آنجایی که سالمندان به  لحاظ شخصیتی گنجینه هر خانواده محسوب می شوند و چون اغلب آن ها می خواهند خودشان نیازهایشان را مدیریت کنند، نگه داری و مراقبت از آنان باید با حفظ کرامتشان صورت گیرد. گفتنی است، با توجه به حجم جمعیت سالمندان کشور ما با سونامی سالمندی در سال های آتی مواجه می شویم.

مقربی گفت: سامانه هوشیارینو تمام نیازمندی های این قشر را از خرید روزانه تا نیازمندی های فنی، الزامات  درمانی، تردد و مراقبت هوشمند داخل منزل را بر عهده دارد و طبق یک برنامه ریزی مشخص در جریان زندگی فرد قرار می‌گیرد. در واقع تمام ابعاد زندگی این افراد با توجه به نیازهای تبیین شده و مناسب با سبک زندگی آن ها در این سامانه بارگزاری می شود و ما بر مبنای سبک زندگی فرد برنامه ریزی دقیقی برای وی طراحی می کنیم. برای مثال خرید هوشمند، میزان زمان خواب روزانه و غیره به صورت هوشمندانه تحت نظر گرفته می شود. 

وی گفت: در فرآیند این سامانه بر اساس اطلاعات دریافتی از افراد، به صورت دوره ای بازرس فنی به منزل فرد ارسال می شود. همچنین اگر سالمندی نیاز به چکاپ دوره ای باشد این فرآیند در سامانه تعریف شده است و سیستم برای پزشک مربوطه ارسال می کند. گفتنی است تمامی اطلاعات کسب شده در برنامه ریزی و رفع نیازهای سالمند تاثیرگذار است. در واقع اطلاعات هر بخش در این سامانه روی برنامه ریزی و دریافت خدمات تاثیر می گذارد و از یک هماهنگی مشخص شده ای پیروی می کند. 

مقربی تاکید کرد: یکی دیگر از اهداف طراحی سامانه هوشیارینو این بود که تا آنجایی که امکان دارد از ورود سالمندان به مراکز درمانی و محیط های پرخطر جلوگیری شود. این سامانه بر اساس وضع موجود و زیرساخت های در دسترس عملا هم در حوزه سالمندان خدمات ارائه می دهد و هم فرصت ارائه خدمات را برای شرکت های دانش بنیان فراهم می کند.

وی با اشاره به نحوه دریافت اطلاعات از سالمندان برای برنامه ریزی همه جانبه و کاربردی تر کردن این سامانه گفت: برای دریافت اطلاعات، فرم هایی به فرد و خانواده ها داده می شود. در واقع ما اطلاعات کلیدی را از خود سالمند و فرزندان آن ها دریافت می کنیم و سپس از بازخوردهایی که سیستم به ما می دهد اطلاعات را تکمیل می کنیم. 

مقربی گفت: یکی از موارد بسیار مهم در این سامانه امنیت اطلاعات است و باتوجه به زیر ساخت های این سامانه هیچ فردی نمی تواند به این اطلاعات دسترسی پیدا کند. در واقع هیچ اطلاعاتی به فرد ثالث قابل دسترسی نیست و  امکان نفوذ و دسترسی به اطلاعات افراد در این سامانه وجود ندارد؛ چراکه منبع اطلاعاتی سنسورها از اینترنت استفاده نمی کند. در واقع امنیت افراد و داشتن یک زندگی ایمن و سالم از اهداف اصلی تیم طراحی سامانه هوشیارینو است. عملا هوشیارینو مدیر برنامه زندگی سالمندان است. 

مقربی درباره استفاده از سنسورها در این سامانه گفت: در سرویس مراقبت هوشمند هوشیارینو از سنسورها استفاده می شود که کاملا شخصی سازی است چرا که هر خانه اندازه و متراژ مشخصی دارد و بستگی به نوع معماری و امکانات خانه ها سنسورها جایگزاری می شود و همانگونهکه پیش تر اشاره شد،  اطلاعات آنها کاملا در امنیت نگه داری می شود؛ گفتنی است، قیمت گذاری و هزینه استفاده از هوشیارینو به میزان امکانات ارائه شده به هر فرد تعیین می شود. این سامانه برای کودکان و افراد معلول که نیاز به امنیت و مراقبت بیشتری دارند هم مورد استفاده قرار می گیرند و هر فردی که نیاز به توجه بیشتر داشته باشد پوشش داده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *