نشست خبری نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی به سوی آینده ای روشن»


به گفته رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با شعار پیش به سوی آینده ای روشن فرصتی برای تجاری سازی صنایع فرهنگی و پویاتر شدن عرصه های هنری است.

 نشست خبری نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با حضور محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی،دکتر ابراهیم نبیونی معاون فناوری  پارک و سوده صوفی دبیر اجرایی نمایشگاه فناوری و صنایع فرهنگی روز شنبه 11 بهمن ماه سال جاری، در بستر مجازی برگزار شد.

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو در ابتدای این نشست خبری با اشاره به اهمیت تجاری سازی فرهنگ و اهمیت اقتصادی آن گفت: امروزه با توجه به اهمیت صنایع فرهنگی در کشور، اتفاق بزرگی رخ داده است؛ نزدیک به سه سال است که پارک ملی علوم و فناوی های نرم و صنایع فرهنگی شکل گرفته  و در خلال فعالیت های حمایتی، رونق اقتصادی این صنایع را در کشور ترویج  می کند. در واقع ما در این مجموعه در تلاش هستیم تا فرهنگ را از وضعیت کمک بگیر به یک مولد در اقتصاد کشور تبدیل کنیم.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ادامه داد: استفاده از ظرفیت پارک ها راهی بود که برای رسیدن به این هدف انتخاب کردیم. گفتنی است، مشکلات برخواسته از تحریم ها باعث شد ما نگاه جدی تری به منابع خود داشته باشیم. اگر به آمار و ارقامی که درباب رونق اقتصادی فرهنگ و صنایع فرهنگی از سوی کشورهای پیشرو منتشر می شود نگاه کنید، تنها با یک پرسش رو به رو می شوید؛ این است که چرا نتوانستیم مولفه ای مانند فرهنگ را در کشور  پویا تر کنیم؟  
ایمانی خوشخو اظهار کرد: مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با این دیدگاه، ایده برگزاری نمایشگاهی با عنوان «فناوری و صنایع فرهنگی» را پیگیری کرد و در همین راستا تولیدات صنایع گوناگون فرهنگی از تمامی پارک های علم و فناوری از روز چهارشنبه پانزدهم بهمن ماه همزمان با سالروز میلاد حضرت زهرا (س) در محل پارک به نمایش در می آید.
وی ادامه داد: این نمایشگاه با شعار «پیش به سوی آینده روشن» در سطحی محدود به لحاظ بازدید عموم برگزار خواهد شد و اغلب بازدیدکنندگان عمدتا مسوولان کشوری هستند.
به گفته ایمانی خوشخو، ارائه محصولات مرتبط با سینما، انیمیشن، تصویرسازی و مجسمه سازی و نمایش آثار هنرمندان نامی در عرصه های دیگر صنایع دستی و در نهایت ارائه محصولات شرکت های مستقر و مرتبط با تولید محتوا و نشر از رویکرد های اصلی این نمایشگاه  است.
رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به برگزاری نشست های موضوعی در این رویداد فرهنگی گفت: قرار است نشست های تخصصی مرتبط با صنایع فرهنگی در حین این نمایشگاه برگزار شود؛ امید است این گام نخست، عامل مهمی باشد تا بتوانیم جایگاه فرهنگ و هنر را در اقتصاد کشور ببینیم؛ در این صورت است که می توانیم هنر را از حاشیه به متن زندگی مردم بکشانیم.

کتاب یک صنعت مهم فرهنگی
وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در باب اهمیت اقتصاد نشر و کتاب در بحث صنایع فرهنگی در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم وصنایع فرهنگی گفت: هنوز در بحث صنایع فرهنگی آن نوع از محتوای لازم تولید نشده است. قصد جدی داریم از افرادی که می خواهند در این زمینه کارآفرینی کنند یا در جهت پیشبرد اقتصاد نشر فعالیت داشته باشند، حمایت کنیم و به شدت از ایده های این افراد استقبال خواهیم کرد.
مدرنیته شدن توزیع صنایع فرهنگی یک ضرورت است

ریس پارک ملی علوم وفناوری های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به توزیع سنتی صنایع فرهنگی و لزوم مدرنتیه شدن این فرآیند گفت: از آنجایی که در بخش صنایع فرهنگی، صنایع دستی جایگاه والایی دارد؛ ما هنوز به در بستری سنتی به تولید و عرضه این بخش از صنعت می‌پردازیم؛ ما در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی مقوله ای را تعریف کردیم به نام بسته بندی صنایع فرهنگی که چندی پیش هم جشواره ای در باب همین موضوع داشتیم و نزدیک به 500 هنرمند را به کار گرفتیم.
ایمانی خوشخو ادامه داد: این مجموعه در راستای مدرن شدن عرصه محصولات مبتنی بر صنایع فرهنگی و صنایع دستی گام برمی‌دارد؛ به همین دلیل کارآفرینان و صاحبان ایده در این رابطه را شناسایی می کنیم. در واقع اینگونه نیست که بخواهیم محصولات را مدرن کنیم در حقیقت در تلاشیم محتوای صنایع دستی را در قالب مدرن حفظ کنیم.
وی افزود: متاسفانه در گذشته و حال اگرچه در سازمان میراث فرهنگی زحمت های زیادی کشیده شده است، اما هنوز صنایع دستی در صنعت و هنر جا باز نکرده برخی صرفا نگاه تجاری دارند و برخی تنها نگاه هنری دارند که هر دو یک نوع نگرش افراطی است. ما می خواهیم فضایی را ایجاد کنیم که در قالب فناوری، صنایع دستی را در یک بستر استاندارد عرضه کنیم.

نوپایان عرصه استارتاپ ها حمایت می شوند
در ادامه این نشست خبری، ایمانی خوشخو با اشاره به تسهیلاتی که برای رشد ایده ها تخصیص داده می شود، گفت: از آنجایی که وظیفه اصلی پارک های علم و فناوری حمایت از ایده ها و شرکت های استارتاپی است، ما در این مجموعه زیربنای لازم را برای رشد و شکوفایی نوپایان عرصه صنایع فرهنگی تاسیس کرده ایم. یک بخش مهم این زیرساخت ها تسهیلات است که امروزه با صندوق امید و صندوق فناوری های ریاست جمهوری ارتباط تنگاتنگی داریم و صاحبان ایده ها این تسهیلات را با شرایطی که مقرر شده است، می توانند دریافت کنند. اکنون برخی شرکت ها در آستانه نهایی شدن دریافت تسهیلات هستند.  

گام به گام همراه ایده ها
به گفته ایمانی خوشخو، در راستای حمایت از ایده ها در برخی موارد به نوع ایده بستگی دارد، برای مثال اگر ایده فرهنگی فردی به طور مستقیم به صرفه اقتصادی منتج شود، در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی گام به گام با ایده پرداز جلو می رویم تا آن را به یک موسسه خوب تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: برای مثال، در بحث گردشگری چند ایده مهم دریافت کردیم،  اگرچه شیوع پاندمی کرونا فعالیت این افراد را تا حدی با اخلال رو به رو کرد؛ اما فعالیت آن ها اینگونه بود که علاقه مندان به سفر و گردشگری می توانند با استفاده از فناوری ها مکان یا سفر خود را انتخاب کنند یا در انتخاب مکان سفر به آن ها کمک شود.

یک صادرات غیر نفتی مهم
رئیس پارک ملی علوم وفناوری های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به توجه کشورهای خارجی به صنایع دستی داخلی در ایران، گفت: همواره توجهی که خارجی ها به صنایع دستی ما دارند بیشتر بوده است؛ اما ما کمتر توانستیم حداقل در راستای بهبود وضعیت اقتصادی خودمان این صنایع را به خارج از کشور صادر کنیم. گفتنی است بخش دیگر فعالیت ما در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی تسهیل در زمینه صادرات است. در این راستا نشست هایی صورت گرفته تا تسهیلات لازم را فراهم کنیم. اعتقاد ما این است که صادرات صنایع دستی می تواند یک صادرات غیر نفتی بسیار مهم باشد.
دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو در پایان این نشست خبر از برگزاری جلسه ای با روسای وزارت امور خارجه به منظور ایجاد زمینه های لازم در بحث صادرات صنایع فرهنگی داد و گفت: صنایع دستی ارتباط میان مردم است که به آن دیپلماسی عمومی هم می گویند. هدف ما از برگزاری این جلسه تسهیل در امر صادرات است.
وی افزود: پارک علوم و فناروی های نرم و صنایع فرهنگی نخستین و تنها ترین مجموعه در این حوزه است که یقینا شروع کار ما با دوستانی است که ایده دارند. در تلاش هستیم از استارتاپ ها حمایت کنیم و نگاه جدی تری در حوزه هایی که مربوط به پارک می شود داریم.
گفتنی است ،نمایشگاه صنایع فرهنگی روز 15 بهمن مصادف با ولات حضرت فاطمه زهرا (س) و سومین روز دهه فجردر پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی افتتاح می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *