با امضای تفاهم نامه‌ای سه جانبه انجام می شود: توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری صنایع فرهنگی در سطح بین المللی


پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی، دانشگاه پیام نور و پارک علم و فناوری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با امضای تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه، فعالیت های خود را در عرصه توسعه زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی در سطح بین‌المللی توسعه می دهند.

به گزارش روابط عمومی پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، برای کمک به ارتقای کمی و کیفی زیست بوم فناوری و نوآوری در صنایع فرهنگی و شناسایی و حمایت از شرکت­های فناور، خلاق، و دانش‌بنیان و همچنین برگزاری دوره­های استارت­آپ و شتاب­دهنده در حوزه بین­المللی طی نشستی در عصر روز 24 بهمن ماه تفاهم نامه ای سه جانبه بین دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، دکتر ابراهیم تقی­ زاده رییس دانشگاه پیام نور و دکتر علی­رضا زراسوندی رییس پارک علم و فناوری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو در این نشست که در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، با تشریح فعالیت‌ها و خدمات پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی گفت: نفس موضوع این پارک، بین‌المللی است و صادرات صنایع فرهنگی به خارج از کشور، از اولویت‌های اساسی ماست.

وی افزود: موضوعاتی همچون هنر، ورزش و گردشگری به روابط کشورها و دولت‌های مستقر در آنها وابستگی زیادی ندارند  و از این میان صنایع فرهنگی کمترین وابستگی را به خارج از کشور دارد و بدون نیاز به امکانات خارج از ایران و تاثیرپذیری مستقیم از تحریم‌ها، می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

دکتر ایمانی خوشخو با اشاره به گستردگی صنایع فرهنگی و هنری در کل کشور، تصریح کرد: این صنایع بومی از این منظر که در جای جای ایران وجود دارند، در صورت توسعه، به اقتصاد و توزیع عادلانه ثروت نیز کمک خواهند کرد.

وی در ادامه گفت: درحال حاضر درحال پیگیری استقرار و پیاده‌سازی دهکده صنایع فرهنگی هستیم و این موضوع با ایجاد فرصت‌هایی که این تفاهم‌نامه فراهم می‌کند، تسریع خواهد شد.

رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به ظرفیت بالای علوم انسانی گفت: بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها متقاضی حضور در پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستند.

ایمانی خوشخو ادامه داد: دستگا‌ها، صنوف و شرکت‌های مختلفی با این پارک همکاری و تفاهم دارند و برنامه‌ها و دیدارهایی که در پارک دنبال می‌شود، با همکاری همین دستگاه‌ها و صنوف و متناسب با نیازهای کشور است.

در این نشست همچنین دکتر ابراهیم تقی‌زاده، رئیس دانشگاه پیام‌نور با اشاره به برخی برنامه‌های وزارت علوم در خصوص کاهش تعداد رشته‌های علوم انسانی گفت: در آینده نزدیک شاهد نوعی عدم توازن و تناسب در رشته‌های دانشگاهی خواهیم بود. از آنجا که پارک علوم و فناوری نرم باعث تقویت جایگاه رشته‌های علوم انسانی و هنر می‌شود، اهمیت بالایی دارد و می‌تواند این عدم توازن را تا حدی کنترل نماید.

وی همچنین نسبت به اینکه این تفاهم‌نامه بتواند به اقتصاد و فرهنگ ایران با استفاده از ظرفیت‌های خارج از کشور کمک نماید، ابراز امیدواری کرد.

در ادامه نشست دکتر علیرضا زراسوندی، رئیس پارک بین‌المللی علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران گفت: این پارک با دستور وزیر محترم عتف در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایجاد شده و ما به دنبال کمک به بازاریابی بین‌المللی برای شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم و هدف دیگر ما تسهیل‌گری برای واحدهای فناور و دانش بنیان است.

وی جذب ایرانیان خارج از کشور و غیرمقیم را از اولویت‌های پارک علم و فناوری بین‌المللی برشمرد و افزود: تلاش می کنیم افراد و شرکت‌های ایرانی خارج از کشور را بدون اینکه بخواهیم لزوما در ایران مستقر شوند، جذب کنیم.

حاضران در این نشست در پایان بر هم افزایی ظرفیت های موجود تاکید کردند و بیان داشتند: با توجه به هماهنگی و زبان مشترک ایجاد شده بین سه مجموعه، تجمیع این توانمندی ها و ظرفیت ها در راستای نیازهای کشور و توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری صنایع فرهنگی در سطح بین المللی خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *