تفاهم‌نامه همکاری با فرهنگستان هنر امضا شد


تفاهم‌نامه همکاری با هدف توسعه همکاری در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و بهره‌گیری از ظرفیت‌های متقابل، میان فرهنگستان هنر و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی امضا شد.

فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، نقشی اساسی در توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور دارد. با توجه به ضرورت تقویت زیرساخت‌های علمی و فناوری کشور در حوزه صنایع فرهنگی و هنری، تفاهم‌نامه همکاری بین فرهنگستان هنر و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با حضور معاونان و مدیران دو مجموعه پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی و فرهنگستان هنر منعقد شد.

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در جریان امضای این تفاهم نامه گفت: بیش از ۳ سال است که از عمر پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی (وابسته به جهاددانشگاهی) می‌گذرد و با حمایت همه نهادهای مرتبط در این حوزه، پیشرفت‌های بسیار خوبی حاصل شده و به جایگاه مناسبی در حوزه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی دست پیدا کرده‌ایم و به دنبال پیشرفت‌های بیشتری در این حوزه هستیم.

وی تاکید کرد: افراد هنرمند و صاحب ایده بسیاری در کشور ناشناخته مانده‌اند که با همکاری فرهنگستان هنر می‌توان آن‌ها راشناسایی کرد و ما نیز در پارک فضایی برای توسعه فعالیت‌هایشان از برندسازی تا توسعه فضای اقتصادی و صادرات را فراهم خواهیم کرد. این در حالی است که در این حوزه توانایی و استعدادهای  بسیاری وجود دارد.

رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی همچنین خاطرنشان کرد: این پارک، فرصت خوبی در کشور ایجاد کرده و می‌تواند برای تولید ایده‌های فرهنگی و ایده پردازان فرهنگی و تبدیل و رساندن آن به بازارهای ملی و فراملی پله ترقی خوبی باشد.

دکتر بهمن نامور مطلق، رییس فرهنگستان هنر نیز درباره لزوم انعقاد این تفاهم‌نامه عنوان کرد: فرهنگستان هنر به‌عنوان قوی‌ترین مرجع هنر و محلی برای ترویج فرهنگ و هنرکشور است. از سوی دیگر پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی نیز بهترین سکوی پرتاب برای صادرات، راه‌یابی به بازار و برندسازی هنر هنرمندان است. امروزه در کشور باید به فعالیت‌های فرهنگی به‌عنوان یک فعالیت پایدار نگاه شود؛ همچنین صادرات و نگاه بین‌المللی به این حوزه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

رییس فرهنگستان هنر تاکید کرد: حمایت از فعالیت شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در ارایه ایده‌های خلاقانه و نوآورانه و توسعه کارآفرینی از شاخص‌های مهم این تفاهم‌نامه است که باید به‌طور جد روی این موضوع کار و حمایت‌های لازم انجام شود.

از محورهای همکاری این تفاهم‌نامه می‌توان به شناسایی نیازها و تعریف طرح‌های مشترک در راستای توسعه و تقویت اکوسیستم صنایع فرهنگی، اجرای طرح‌های مشترک با هدف توسعه اقتصاد هنر و تقویت زنجیره ارزش محصولات هنری، حمایت از فعالیت شتاب‌دهنده‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در ارایه ایده‌های خلاقانه و نوآورانه و توسعه کارآفرینی، استفاده از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات آموزشی پژوهشی هنری و کارگاهی دو طرف در راستای توسعه اکوسیستم کارآفرینی صنایع فرهنگی، برگزاری رویدادهای هنری در راستای شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های موجود و معرفی استانداردهای کیفی خدمات و محصولات هنری، مشارکت دو طرف در برگزاری رویدادها، نشست‌ها، کنگره‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌های تخصصی با رویکرد کارآفرینی نوآوری و تجاری‌سازی، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک از آثار هنرمندان با هدف ایجاد فضای رشد برای هنرمندان جوان و برگزاری مشترک جشنواره ملی استارتاپ های هنری اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *