اکسپو ۲۰۲۰ دبی، فرصتی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور


معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم صنایع فرهنگی معتقد است؛ با توجه به کاهش ارزش پولی کشور در چند سال گذشته، صادرات خدمات فرهنگی، فنی، مهندسی، ناشی از مذاکرات اکسپو 2020 دبی، باعث بهبود معضلات اقتصادی در بعد ملی می شود.

به گزارش سیناپرس؛ دکتر ابراهیم نبیونی، معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم صنایع فرهنگی در گفتگو با خبرنگار سیناپرس درباره ساز و کار حضور ایران در اکسپو 2020 دبی گفت: همانگونه که می دانید اکسپو نمایشگاهی بین المللی است که در زمان برگزاری توجه اغلب کشورهای دنیا به آن جلب می شود و به عنوان المپیک و جام جهانی فرهنگی شناخته می شود. 

وی گفت: این رویداد از لحاظ تجاری و بین المللی اهمیت زیادی برای کشورها دارد و از آنجایی که هر پنج سال یک بار برگزار می شود فرصتی است برای پیشبرد اهداف تجاری و اقتصادی ملت ها. با وجود اینکه این نمایشگاه در سال جاری میلادی برگزار می شود؛ امسال ما آن را به عنوان اکسپو 2020 دبی می شناسیم؛ چراکه در سال گذشته میلادی به دلیل همه گیری کرونا برگزار نشد.

نبیونی گفت:  مهمترین مولفه اکسپو 2020 دبی معرفی فضای فرهنگی، تجاری و اقتصادی کشورها بدون واسطه و به صورت مستقیم است. این رویداد کمک شایانی به شکل گیری همکاری های تجاری ما با دیگر کشورها می کند؛ علاوه بر آن می توانیم از ظرفیت های یکدیگر به خوبی بهره بگیریم و این امر می تواند زمینه سرمایه گذاری های خارجی را به راحتی فراهم کند. به همین دلیل مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با همکاری خانه نوسعه تجارت که یکی از حامیان حضور ایران در اکسپو 2020 دبی است، وارد مذاکره شده است.

معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ادامه داد: در ذیل این همکاری  موضوعاتی را پیش بردیم که یکی از آن ها اعزام هیات های تجاری در قالب شرکت های خصوصی، سازمان ها، نهاد ها و استارتاپ ها است.

گفتنی است، شرکت در این رویداد بزرگ، تنها برای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان رقم نمی خورد و دیگر صاحبان صنایع فرهنگی و تجاری و حتی بانک ها هم می توانند از ظرفیت های خود در این نمایشگاه به خوبی بهره بگیرند. 

نبیونی با اشاره به اهمیت این رویداد بزرگ فرهنگی برای ایران گفت: علت تاکید حضور ایران در اکسپو 2020 به زمان های برگزاری این رویداد و موقعیت جغرافیایی آن بر می گردد؛ از آنجایی که این رویداد هر پنج سال یک بار برگزار می شود، در زمان برگزاری باید غنیمت شمارده شود و دیگر اینکه اکسپو 2020 در کشوری برگزار خواهد شد که هم مرز با ایران است که این امر به طور طبیعی آمد و شد را راحت تر می کند؛ بنابراین اکسپو 2020 فرصتی است که شرکت های ایرانی می توانند از آن نهایت استفاده را کنند. 

یک هزار نفر به دبی اعزام می شوند

وی ادامه داد: در همین راستا خانه توسعه تجارت  به همراهی پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و مجموعه گردشگری ناژین در تلاش است حداقل یک هزار نفر از شرکت های تجاری را برای بازدید به دبی اعزام کند که در حال حاضر بخشی از مقدمات آن انجام شده است.

نبیونی خبر از آغاز ثبت نام ها در یک هفته آینده داد و گفت:  مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی پیگیر هماهنگی میان این شرکت ها و سازمان ها در بستری استاندارد است تا معرفی اکسپو برای عموم مردم به خوبی جا بیفتد و به عنوان یک رکن اصلی در نظر گرفته شود.

گفتنی است، در یک هفته آینده فرایند ثبت نام آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به فراخوان به شرکت های مستقر در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و کسب و کارهایی که در زمینه صنایع فرهنگی فعالیت می کنند، گفت: در حال انجام هماهنگی هایی با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه صنایع خلاق هستیم  تا با حمایت و همکاریی هایی بتوانیم اتفاقات موثری را در بحث اقتصاد فرهنگ رقم بزنیم. 

معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم صنایع فرهنگی شرکت در اکسپو 2020 را راهی برای برون رفت از معضلات اقتصادی دانست و گفت: اکسپو  2020 دبی به شرکت های اقتصادی و صاحبان کسب کار در زمینه صنایع فرهنگی نگرشی را می دهد تا بتواند از ظرفیت های شرکت ها و کشورهای خارجی بهره بگیرند؛ علاوه بر آن  ذهنیت کارآمدی را از توانمندی های ایران به کشورهای شرکت کننده می دهد. با توجه به اینکه کاهش ارزش پولی ما در چند سال گذشته صادرات خدمات فنی، مهندسی و حتی محصولات در بستر اکسپو 2020 دبی می تواند در بعد ملی کمک شایانی به معضلات اقتصادی و اشتغال کند. 

نبیونی با اشاره به اعلام همکاری دیگر سازمان ها و وزارت خانه ها گفت: با سازمان ها و وزارت خانه های زیادی از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بانک ها، بیمه ها و مناطق آزاد کشور که بسیاری از شرکت ها در آنجا حضور دارند، همکاری هایی آغاز شده است. همچنین با معاونت فرهنگی وزارت کار برای شرکت هر چه بهتر در اکسپو 2020 دبی توافق هایی رخ داده است. گفتنی است؛ با مجموعه جهاد دانشگاهی که دارای سه پارک علم و فناوری و چندین مراکز رشد و نوآوری است، در این راستا مذاکراتی صورت گرفته است. 

به گفته معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم صنایع فرهنگی از دیگر همکاری های صورت گرفته با اتاق بازرگانی است. در این زمینه رسانه ها نقش مهم و کارآمدی در راستای اطلاع رسانی دارند.همچنین از آنجایی که یکی از فعالیت های مهم خبرگزاری سیناپرس ترویج علم است، این رسانه و دیگر رسانه های منصوب به جهاد دانشگاهی از جمله ایسنا و حتی ایکنا می توانند نقش تعیین کننده ای در شناخت اکسپو برای مردم داشته باشند. 

وی ادامه داد: گفتنی است؛ مجموعه خانه ترویج و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی بر رسانه های جهاد دانشگاهی برای افزایش سرعت انتقال اخبار از فرآیند شرکت در آن، توجه ویژه ای دارند. همچنین رسانه ها می تواند ویترین خوبی برای نمایش ظرفیت های اکسپو باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *